Egy brit és amerikai adatokon alapuló becslés szerint a fejlett országokban a 16-44 éves korosztály legalább egy százaléka fertőzött a Mycoplasma genitaliummal. Így ez az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség, a jól ismert gonorrheánál is sokkal gyakoribb.
Sokan hiszik azt, hogy a Mycoplasma genitalium egy új szexuális úton terjedő fertőzés (STD), de a baktériumot már 1981-ben azonosították. Akkor azonban a kutatóknak még nem voltak megfelelő vizsgálati eljárásaik a betegség tanulmányozására, így a kapcsolatot a Mycoplasma genitalium és a szexuális aktivitás között csak a 1990-es években tudták kimutatni - mondta el Lisa Manhart, a University of Washington epidemiológia professzora.
A baktérium terjedésének valószínűségét növeli a védekezés nélküli szex. Az International Journal of Epidemiology folyóiratban közölt tanulmány szerint pedig nem voltak fertőzöttek azok, akiknek még sohasem volt szexuális kapcsolatuk.
A férfiak körében a baktériumok gyulladást okoznak a húgycsőben, ami égő fájdalmat okoz vizelés vagy ejakuláció közben.
A nőknél kevésbé egyértelműek a tünetek, de a baktérium részes a méhnyak gyulladásában, valamint a medencei gyulladásos betegségek és a női reproduktív szervek megbetegedésében, ami alhasi fájdalomhoz vagy szex közbeni vagy vérzéshez vezethet. Súlyos esetekben a medencei gyulladásos betegségek meddőséghez vezethetnek.
"A legtöbb kutatás jelenleg a nőket érő Mycoplasma genitalium fertőzéseket próbálja jobban megérteni" - mondta Manhart. Az orvos és kollégái egy közelmúltban megjelent tanulmányban megállapították, hogy a méhnyak gyulladásának , a kismedencei gyulladásnak és a koraszülésnek kétszer olyan magas a kockázata baktériummal megfertőzött nőknél, amit az attól mentesek között. A lehetséges szövődményeket azonban eddig nem tudták pontosan feltárni.
Ugyanakkor kutatások szerint a fertőzött férfiak 94 és a nők 56 százalékánál nem voltak tünetek. Ez a kutatóknak azért okoz nehézséget, mert pusztán a tünetek alapján egyelőre nehezen különíthetők el a Mycoplasma genitalium és más baktériumok okozta fertőzések, pedig ez a megfelelő kezeléshez fontos volna.
Az antibiotikumok általában ajánlottak a húgycsőgyulladás kezelésére, de a méhnyak és a kismedencei gyulladás esetében nem túl hatékonyak. Ha a más nemi úton terjedő betegségek kezelésére használt gyógyszerek alkalmazása után nincs javulás, akkor az orvosok gyanakodhatnak, hogy a Mycoplasma genitalium okozza a panaszokat. Az orvosoknak ezért még meg kell találniuk azokat az antibiotikumokat, amelyek hatékonyabbak e baktérium ellen. Szerencsére az esetek többségében egy ötnapos hagyományos antibiotikumkúra segít megszüntetni a fertőzést.
Forrás: Livesience.com