Szintet lépett a COVID-ellátás itthon

Az országban egyedülálló, új ellátási formát, egy úgynevezett post-COVID szakambulancia-hálózatot indított el a Debreceni Egyetem (DE) klinikai központja koronavírus-fertőzésen átesett betegek utógondozására.

Új lehetőségek nyílnak meg a gyógyulásra a debreceni és a térségi COVID-19 -es betegek számára. A fertőzésen átesett betegek utógondozása számos orvosi szakma részvételével valósulhat meg.

Mit kell tudni a post-COVID-ról?

A koronavírus -fertőzésben szenvedő betegek jelentős részénél a megbetegedést követően heveny tünetek jelentkeznek, amelyek az esetek 10-20 százalékában a felgyógyulást követően is sokáig fennmaradnak. Ezeket a tüneteket nevezik összefoglalóan post-COVID állapotnak - magyarázta Szabó Zoltán, a klinikai központ elnöke. Elmondása szerint a leggyakoribb elhúzódó tünetek közé tartozik a fáradtság, a légszomj, valamint a koncentráció- és memóriazavarok megjelenése. Azonban ezeken túlmenően szerteágazó panaszok alakulhatnak ki, például különféle légúti, szív- és érrendszeri, véralvadási, idegrendszeri, mozgásszervi, pszichiátriai, emésztőrendszeri, fül-orr-gégészeti vagy bőrgyógyászati problémák is.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus Magyarország, koronavírus járványhelyzet,
Az országban egyedülálló, új ellátási forma indult el Debrecenben. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Bővebben a szakambulancia-hálózatról

Nagyobb figyelmet érdemel a hosszú COVID - részletek!

A post-COVID szakambulancia-hálózatban infektológus, gyermekgyógyász, kardiológus, tüdőgyógyász, reumatológus, neurológus, pszichiáter szakorvosok és szakpszichológusok részvételével végzik a koronavírus-fertőzéssel összefüggésbe hozható panaszokkal küzdő betegek kivizsgálását, gondozását és rehabilitációját. Az új ellátási szolgáltatás március 1-jétől érhető el. A betegek egy központi post-COVID ambulanciára, vagy problémájuk alapján célzottan a kijelölt szakmaspecifikus járóbeteg-vizsgálóhelyre, kifejezetten az erre a célra kidolgozott háziorvosi beutalóval jelentkezhetnek be - ismertette Papp Mária, a klinikai központ alelnöke.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A post-COVID szakambulancia-hálózat a háziorvosok számára szakmai útmutatót állított össze, továbbá az új típusú koronavírussal való megfertőződés után megjelenő panaszokat és az életminőség-romlást részletesen feltáró kérdőívet is kidolgozott. Ezekkel az a cél, hogy elősegítsék az alapellátás és a szakellátás hatékony együttműködését. A szakmai anyagokat a klinikai központ elektronikus úton is eljuttatja a Hajdú-Bihar megyében működő valamennyi háziorvosi praxisnak.

Koronavírus: mennyire lesz veszélyes a 3. hullám? Mutatjuk a szakember véleményét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.