„Nincs még valódi ősz, jó idő van, akkor lesz majd nagyon sok beteg, amikor bejönnek a fagyok, a hidegek. Ráadásul nyakunkon lesz az influenza, amit nem fogunk megúszni ebben az évben sem, és úgy tűnik, hogy a koronavírus sem nyugszik, az újabb és újabb változatok valószínűleg több esetet fognak okozni” – fogalmazott dr. Szlávik János főorvos, a Dél-Pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője az InfoRádió Aréna című műsorában. Hozzátette, Európa más országaihoz hasonlóan itthon is az Eris a koronavírus domináns változata jelenleg, „ami jó hír, mert ez ugyan jobban terjed, mint a korábbi változatok, viszont enyhe tüneteket okoz”.
„Egyelőre nagyon sok aggodalomra okot adó variáns nincsen, ezen az őszön nekünk nagyon sok mindenre kell gondolnunk, vírusokra, RSV-vírusra, influenzára, koronavírusra és még sok-sok minden másra, és ezek együttesen fogják megkeseríteni az életünket” – hangsúlyozta a szakorvos. Kitért rá, a patikákban kapható tesztek az Eris variánst is jó hatékonysággal ki tudják mutatni fertőzés esetén, és érdemes is tesztelni magunkat gyanúra okot adó panaszok esetén. „Megkérdezhetnék, hogy miért fontos ez? Otthon maradok néhány napig és el van intézve. Igen ám, de a koronavírus pont nem az egészséges emberekre veszélyes, hanem az idős és beteg emberekre, és ha én nem tudom magamról, hogy mi bajom van és véletlenül őket látogatom, akkor rájuk nézve jóval nagyobb veszéllyel jár maga a fertőzés, mint arra a fiatal, teljesen egészséges emberre, akinek esetleg pozitív a tesztje” – húzta alá Szlávik doktor.
Felhívta továbbá a figyelmet, hogy a kockázati csoportba tartozóknál bizonyos tünetek jelentkezése esetén fontos orvoshoz fordulni. E körbe tartozik a nagyon magas láz, a köhögés és légszomj, az ajkak és ujjak kékes elszíneződése, a vizelet csökkenése, a vérköhögés és fuldoklás. Ilyen esetekben nem érvényes a járvány elején gyakran hangoztatott "maradj otthon!" szlogen. „Ha valakinek az immunrendszere károsodott, akkor minél hamarabb tessék orvoshoz menni, hiszen a kezeléseket a betegség tüneteinek az első öt napján kell elkezdeni, akkor hatékonyak igazán. Ezt azért tudni kell mindenkinek” – mondta el a szakember.
Az oltások kapcsán úgy fogalmazott, a világon kialakulóban van egy trend, hogy akárcsak az influenza, a koronavírus ellen is érdemes évente egyszer beoltani a rizikócsoportba tartozó embereket. A kétféle oltást egyébként egyszerre is fel lehet venni, így elég egyszer elmenni az orvoshoz.