"Van már bevált módszer a koronavírus-betegség ellen - az, hogy vegyük fel az oltást. Így szinte biztos nem leszünk súlyos betegek, nem kerülünk kórházba és nem halunk meg" - szögezte le a beszélgetés során Szlávik János, aki úgy folytatta: a védettség csak a második oltás utáni egy-két hétben alakul ki. Kitért arra is, hogy az első olyan gyógyszer, amellyel hatékonyan lehet kezelni a koronavírus-fertőzést, az idei év végén készülhet el.
Nyáron jöhetnek a komolyabb engedmények
A szakember fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy amíg nincs nyájimmunitás, addig vigyázni kell; ha valaki megkapja a védőoltást, akkor megfertőződhet, de alig-alig fertőz tovább. "Ha sok ember lesz beoltva, akkor kevés beteg lesz, és kevesen fognak fertőzni, és vége lesz a járványnak. De ez még jó néhány hónap" - mondta az infektológus. Úgy véli, nagy engedményeket a lakosság negyedének átoltottsága után nem lehet adni, mert ennyivel még nem lehet visszatérni a normális életünkhöz. Szerinte nyáron juthatunk el oda, hogy komolyabb engedményeket lehet tenni. Bár egy focimeccsen a tömeg még akkor is veszélyes lehet, de a strandon talán majd nem kell maszkban napozni, magyarázta.
AstraZeneca: fel kell tüntetni a mellékhatást
Szlávik János beszélt az AstraZeneca oltásával kapcsolatos aggályokról is. Úgy fogalmazott, egy rendkívül ritka mellékhatás alakulhat ki, ezt mostantól fel kell tüntetni, és kutatni fogják, hogy kinél és miért jön létre ez az állapot. Egyelőre annyit látnak, hogy többnyire középkorú nőknél alakul ki, és vélhetően hormonális oka lehet, de ez a kórkép kezelhető, ha időben felfedezik.
Gyakori a gyerekeknél a sokszervi gyulladás
A gyerekekről szólva a szakember elmondta, hogy egyértelműen a brit mutáns miatt fertőződnek meg gyakrabban, és gyakori náluk a sokszervi gyulladás, amely hetekkel az esetleg tünetmentesen átvészelt fertőzés után alakul ki. Szerencsére ez jól kezelhető immunglobulinokkal, nyugtatott meg mindenkit Szlávik János, aki a gyerekek teljes oltását nem látja szükségesnek.
Poszt-COVID: akár egy évig is tarthat a felépülés
Az infektológus a poszt-COVID-szindrómáról úgy nyilatkozott, hogy a betegek akár 20-30 százaléka nehezen tud visszatérni a régi életmódjához. "Gyenge, fáj a feje, ködös a tudatállapota, köhög, nincs erőnléte, ezek mind a poszt-COVID tünetei. Komplex kezelést igényel, már vannak poszt-COVID ambulanciák Magyarországon is. A felépülés hosszú hónapokig, akár egy évig is eltarthat" - így Szlávik János.
Oroszországban bejegyezték az első olyan COVID-19 vakcinát, amelyet célzottan állatoknak fejlesztettek ki. Olvassa el a részleteket cikkünkben !