A felfedezés valószínűleg nem hoz azonnali előrelépést a nehezen gyógyítható, hosszú távú orrmelléküreg-fertőzések enyhítésében, de a tanulmány szerzője, Susan Lynch, a Kalifornia Egyetem kutatója szerint segíthet a betegség alaposabb megismerésében. Az orrmelléküreg-fertőzés akkor számít krónikusnak, ha három hónapnál hosszabb ideig húzódik. A nyálkahártya duzzanatával és fokozott nyákképződéssel járó állapotot baktériumok okozhatják, gyakran náthát követően, de a rendellenességet vírus és allergia is kiválthatja.
A szeptemberi számában közzétett új kutatás során azt vizsgálták, mi történik a fertőzött emberek orrmelléküregeiben, ahol a test többi részéhez hasonlóan olyan baktériumok élnek, amelyek normális esetben nem károsak. A kutatók tíz krónikus orrmelléküreg-fertőzésben szenvedő, és tíz egészséges személy orrmelléküregeit vizsgálták meg. Kimutatták, hogy a normál esetben jóindulatú baktériumok szupererőssé válva kártékonyak lesznek, valószínűleg azért, mert nincsenek a közelben olyan egyéb baktériumok, amelyek kordában tarthatnák ezeket.
Lynch szerint az azért következhet be, mert az orrmelléküreg-fertőzés ellen alkalmazott antibiotikum kezelés a káros baktériumok elpusztítására összpontosít, ami lehetővé teszi a jótékony baktériumok kóros elszaporodását, ami aztán problémához vezet. A szakértő úgy véli, a következő lépés az, hogy olyan újfajta kezeléseket fejlesszünk ki, amelyek figyelembe veszik ezt az eshetőséget.