Több mint két és fél év telt el azóta, hogy a COVID-19 betegséget kiváltó koronavírus világjárvánnyá vált. A közegészségügyi szakértők azóta már sokkal többet tudnak a vírus terjedéséről, néhány kérdésre viszont még mindig nem született megnyugtató válasz. Texasi kutatók egy csoportja most azt vizsgálta meg, hogy a koronavírus továbbterjedhet-e olyan rovarok közvetítésével, amelyek szennyezett felülettel érintkeztek – írja a Medical Xpress .
Nincs szerepük a vírus terjedésében
A rovarok többféle betegség terjesztésében is szerepet játszanak, ilyen például a tífusz, a kolera vagy a vérhas. A kutatócsoport ezúttal kimondottan a koronavírus terjedésére koncentrált, és olyan háztartásokból vett mintát, amelyekben nemrég COVID-19 -betegek tartózkodtak. Eredményeiket a Journal of Medical Entomology című folyóiratban tették közzé.
Bizonyos háztartásokban nemcsak az emberek, de a velük élő kutyák és macskák szervezetében is azonosították a koronavírust. Az ilyen magas fertőzöttségű helyiségekben a szakértők szerint fennállhat a veszélye, hogy a rovarok (például legyek vagy csótányok) útján újabb emberekhez juthat el a betegséget kiváltó vírus. Korábbi kutatások már igazolták a koronavírus jelenlétét olyan házi legyekben, amelyek laboratóriumi körülmények között érintkeztek a kórokozóval. Arra azonban eddig nem találtak példát, hogy életszerű körülmények között, egy háztartásban a legyek megfertőződtek volna.
A kutatók a mechanikai és biológiai átvitel lehetőségét is megvizsgálták. Előbbi azt jelenti, hogy a vírus a rovarok testéhez tapadva jut el egy emberhez, hogy megfertőzze azt. Biológiai átvitel során pedig a kórokozó bejut a rovar szervezetébe, ott terjedni kezd, majd az állat nyálával vagy ürülékével terjed tovább. A legtöbb rovarok által terjesztett kórokozó ez utóbbi módon terjed.
Az AgriLife Research kutatói 133 rovarcsapdát helyeztek le 40 olyan háztartásban, ahol a közelmúltban igazoltak COVID-19 megbetegedést. A csapdák összesen 1345 rovart gyűjtöttek össze, közöttük 11 különböző légy- és csótányfaj képviselőivel. Egyik állat testén vagy szervezetében sem azonosították a koronavírust, ami a kutatók szerint arra enged következtetni, hogy nincs szerepük a vírus terjesztésében.