A lepkehimlő gyakori vírusfertőzés az óvodások körében, és általában nem jár súlyos tünetekkel – mondta el az InfoRádióban Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.
Általában magától elmúlik
A kiütések megjelenése előtt néhány nappal hőemelkedés jelentkezhet, esetleg egy kis láz, enyhe vírusos panaszokkal, de ezek nagyon gyakran elkerülik a figyelmet. A kiütések pedig általában néhány nap alatt maguktól elmúlnak. Ha ezeken kívül egyéb tünetek is jelentkeznek, akkor mindenképp érdemes orvoshoz fordulni a gyerekkel – ajánlotta a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.
A betegség legjellegzetesebb tünete a kiütés, ami elsősorban a két orcán, néha pedig az orrnyergen jelentkezik, innen is kapta az elnevezését, hiszen a pirosodás egy pillangót formál. A szakértő hozzátette: miután a szél is kifújhatja a gyermek arcát, de mástól is kipirulhat, ezért ha a bőrből nem kiemelkedő, apró elemű kiütéseket talpasztalunk testszerte, akár a végtagokon – amelyek általában alig viszketnek –, jó eséllyel lepkehimlős a gyermek.
A betegség általában már a tünetek jelentkezése előtt fertőz, ezért van az, hogy sorban jelentkezhet egy-egy óvodás csoport tagjain, ha egyikük már elkapta. Jó hír viszont, hogy a ezt a fertőzést csak egyszer szokták elkapni a gyerekek.