A brit-svéd gyógyszergyártó cég kérelmét az előrehaladott stádiumú klinikai vizsgálatok biztató eredményei alapján bírálta el pozitívan az EMA – írja a Reuters hírügynökség. A gyorsított elbírálási folyamat pedig annak tudható be, hogy a sipavibar nevű készítmény közegészségügyi és terápiás szempontból is fontos előrelépést jelenthet az elmúlt éveket meghatározó fertőzés elleni küzdelemben.
A sipavibar ugyanis – mint az az AstraZeneca hétfői közleményében olvasható – hosszú hatású monoklonális antitesteket tartalmaz, amelyeket koronavírus-fertőzésen átesett önkéntes donorok immunsejtjeiből vonnak ki. Ez azt jelenti, hogy a szer azok számára nyújthat védelmet a súlyos megbetegedéssel szemben, akiknél immunrendszerük gyengesége miatt a hagyományos védőoltások nem biztosítanának megfelelő védettséget.
Az AstraZeneca a koronavírus-pandémia kitörését követően az első között adott ki oltóanyagot a COVID-19-cel szemben. Az idei évben azonban a cég leállította a vakcina gyártását és szállítását arra hivatkozva, hogy a forgalomban több újabb konkurens készítmény is elérhető már, így megcsappant a kereslet iránta. A sipavibart 2022 májusában vásárolta meg az AstraZeneca a brit RQ Bio biotechnológiai cégtől.
Borítókép: Getty Images