A kínai kormány zokon vette, hogy az Egészségügyi Világszervezet megkérdőjelezte a Peking által közzétett fertőzöttségi adatokat. Rusvai Miklós ennek kapcsán az InfoRádiónak elmondta: a kétely oka, hogy az adatok nem illeszkednek a korábban más országokban megfigyelt járványtani mintázatokhoz, tehát esetszám alakulása nem követi az eddigi megfigyeléseket.
Hiányzik az egységes módszertan
A hivatalos adatok szerint az 1,4 milliárd lakosú országban december óta mindössze 23-an vesztették életüket koronavírus miatt, holott a fertőzöttek száma példátlanul magas. A szakember szerint az lenne jó, ha a Kínában alkalmazott, halálozással kapcsolatos kritériumokat összevethetnénk a világszerte alkalmazottal.
Nem lehet megbecsülni, hogy ha a világ többi részén alkalmazott módszertan szerint vizsgálnánk a kínai helyzetet, akkor milyen adatokat láthatnánk. Ezért lenne jó, ha a WHO által támogatott módszertan szerint kapott adatok állnának rendelkezésre – emelte ki a szakember.
Rusvai Miklós rámutatott: Kínában tömeges fertőződés esetén könnyen elképzelhető, hogy új variáns alakul ki. Emiatt tesztelik több országban is a Kínából beérkezőket, vizsgálatokkal próbálnak ugyanis az esetleges új mutánsok felbukkanására következtetni.