Új óriásvírust fedeztek fel

Francia kutatók egy újfajta óriásvírust fedeztek fel, amely amőbákban rejtőzik, és génállománya más fajok genetikai anyagát is tartalmazza.

Didier Raoult, az Aix-Marseille 2 Egyetem fertőző és trópusi betegségkutató intézetének vezetője szerint a vírus "teljesen új virális forma". A Marseille-vírus genomja gének komplex repertoárját foglalja magában, melyek "nagyon eltérnek más vírusformák DNS-étől", és azt bizonyítja, hogy létezik genetikai kicserélődés más mikroorganizmusokkal, például az amőbákban található óriásvírusokkal és baktériumokkal.

Az egysejtű amőbák, amelyek emberen vagy állatokon élősködhetnek, Raoult szerint "az új vírusok és baktériumok valamiféle bölcsőjeként szolgálhatnak".

A tanulmány a Proceedings of National Academy of Sciences legújabb számában olvasható.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Eddig csupán néhány óriásvírust fedeztek fel, az elsőt 1993-ban, véletlenül. A klasszikus vírusoktól eltérően ezek hagyományos fénymikroszkóppal is láthatók. Még most se sokat tudunk róluk, de 2008-ban Raoult vezetésével egy kutatócsoport olyan vírusokat is felfedezett, amelyek más vírusokat fertőznek meg, hogy szaporítsák önmagukat.

A Marseille-vírus, melynek genomja 368 000 bázispár hosszú, az eddig szekvenált ötödik legnagyobb vírus. Raoult a francia országos tudományos kutatóintézetnek (CNRS) készített jelentése szerint a vírus átmérője 250 nanométer.

Az óriásvírus DNS-e különböző forrásokból származó anyagokat tartalmaz, többek között növényi és állati genetikai anyagot, valamint baktériumokból és más óriásvírusokból, például a Mimivírusból származó anyagokat.

"Egy állandó teremtési folyamat zajlik az amőbákban, ami a vírusok új repertoárját hozza létre, és fogékonnyá teszi az óriásvírusokat arra, hogy specializáció után patogénekké váljanak" - nyilatkozta Raoult. A kutató elmondta, ezt a mechanizmust nem látta előre Charles Darwin elmélete, mely szerint az élet egy közös őstől származik.

"A vírusokat tekintve nincs értelme a közös ős fogalomnak" - véli Raoult. "Ez volt Darwin elmélete, de nyilvánvalóan tévedett."

Copyright AFP [2009] / Translation Medipress

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +9 °C
Minimum: +2 °C

Keleten lassan csökken a felhőzet, de az Észak-Alföldön és a Tiszántúl északi felén estig borult marad az ég. A Dunántúlon többnyire közepesen vagy erősen felhős idő várható. A két térség között derült vagy gyengén felhős idő lesz a jellemző. Néhol kialakulhat kisebb eső. Az északnyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet késő este -2 és +10 fok között alakul. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra