"A számok nem hazudnak. A maszkviselés, a megfelelő kézhigiéné és az izoláció egyaránt hatékonyan védi a veszélyeztetett csoportokat, így például az időseket és a kisgyermekeket a légzőszervi vírusfertőzések szezonjában. Ez egy egyszerű módszer, amellyel ugyanakkor életeket lehet menteni" - idézi az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) közleménye dr. Osama El-Assalt, az ohiói Akron Gyermekkórház sürgősségi szakorvosát. El-Assal és munkatársai 2020 októbere és 2021 áprilisa között követték nyomon az influenza- és RSV-fertőzések számának alakulását a gyermekkórházban. Bár korábbi tanulmányokból is arra lehetett már következtetni, hogy maszkviseléssel és távolságtartással lassítható lenne az influenzavírusok terjedése, a koronavírus-pandémia kirobbanása ugyanakkor különleges lehetőséget biztosított az óvintézkedések tényleges hatásának gyakorlati vizsgálatára.
Az influenza évente akár a világ népességének 15 százalékát is megbetegítheti, egyszersmind számos halálesetért felelős a kockázati csoportba tartozó gyermekek és idősek körében. A RSV-vírus szintén gyakori patogén, főként a legkisebbek esetében: ez okozza gyermekkori hörgőcskegyulladások (bronchiolitis) túlnyomó többségét. Csak az Egyesült Államokban mintegy 300 ezren kerülnek sürgősségi osztályra a fertőzés következtében minden évben. Az ohiói kutatók vizsgálatai azonban arra mutatnak rá, hogy az új koronavírus megfékezése érdekében tett óvintézkedésekkel drasztikusan sikerült visszaszorítani az említett két légúti fertőzést is az elmúlt szezonban.
A vizsgálat időszaka során kötelező maszkviselés és távolságtartás volt érvényben Ohio államban. Ez idő alatt a kutatók egyetlen influenza A vagy RSV-vírus okozta fertőzéssel sem találkoztak az Akron Gyermekkórházban, de B-típusú influenzafertőzést is csupán két esetben regisztráltak. A járványügyi intézkedéseket március 14-től lazították Ohióban, amit követően ki is mutatták az első RSV-fertőzést a kórház páciensei körében. Ehhez képest a pandémia előtti években az RSV-járvány általában decemberre, az influenza A típusa okozta fertőzéshullám februárra érte el a csúcsát, míg a 2018-19-es szezonban még nagyon alacsony fertőzésszámot produkáló influenza B a 2019-20-as szezon során januárban ért a zenitre.
Eredményeik alapján a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a szociális távolságtartás és a maszkviselés kötelezővé tétele hatékony eszköz lehet az olyan - gyermekkorban potenciálisan súlyos megbetegedést kiváltó - fertőzések visszaszorításában, mint az influenza és az RSV. Valószínűsíthető továbbá, hogy az utazási korlátozások és az iskolabezárások is hatással lehetnek a fertőzések terjedésére, ezt azonban a mostani kutatás nem vizsgálta. A tanulmány részletes eredményeit elsőként az AAP éves nemzeti konferenciáján mutatta be dr. Osama El-Assal múlt szombaton.