Nem mehetnek bölcsődébe és óvodába azok a gyermekek, akik nincsenek beoltva kanyaró ellen. Eközben az oltóhelyeken megnövelik a vakcinák számát, hogy mindenki számára elérhetővé tegyék a védőoltásokat - közölte egy macedón hírportál az egészségügyi minisztérium tájékoztatására hivatkozva. Észak-Macedóniában már 960 fertőzöttet regisztráltak idén, ezért kihirdették a kanyarójárványt.
Az oltásellenesség a veszélyes, nem a vakcina
Az egészségügyi szakemberek korábban már figyelmeztettek arra, hogy az oltásellenes csoportok terjedése miatt megnövekedett a megbetegedések kockázata. A közegészségügyi intézet adatai szerint több mint tizenegyezer iskoláskor előtti gyereket nem oltattak be a szüleik. Az utóbbi időszakban három csecsemő is belehalt a betegség szövődményeibe Macedóniában.
Hasonló a helyzet az Egyesült Államokban, Brooklynban is, ahol az elmúlt hónapokban egymást érték az ortodox közösséget célba vevő reklámok, telefonos kampányok és rendezvények, amelyek az oltás káros voltát hirdették. "Szándékos félreinformálás folyik" - hangoztatta Herminia Palacio, a város egészségügyért felelős alpolgármestere. Úgy véli, az oltásellenes kampányban kifejezetten hamis, az orvosok által már számtalanszor megcáfolt információkat sulykolnak. A városban tavaly október óta 285 kanyarós esetet diagnosztizáltak, közülük 246-an gyermekek. A betegek között akadt hat hónaposnál fiatalabb csecsemő is.
Jelentősen megugrott a betegek száma
Világszerte mintegy 112 ezer kanyarós esetet regisztráltak 2019 első három hónapjában. Tavaly ez a szám a Föld 163 országában 28 ezer volt, így csaknem megnégyszereződött a betegek száma az előző év azonos időszakához képest. Mindez rendkívül veszélyes a gyermekekre nézve, a kanyaró ugyanis akár halállal is végződhet. Azoknál pedig, akik kigyógyulnak a fertőzésből, vakság, siketség vagy akár agykárosodás is jelentkezhet szövődményként.
A kanyarójárvány legújabban a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Etiópiában, Grúziában, Kazahsztánban, Kirgizisztánban, Madagaszkáron, Mianmárban, a Fülöp-szigeteken, Szudánban, Thaiföldön és Ukrajnában ütötte fel a fejét. A betegségnek számos halálos áldozata is van, főként a fiatal gyermekek között.