Kanyaró elleni oltást kaptak az egészségügyiek
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) emellett azt is közölte, hogy a vizsgálati eredmények feldolgozása még folyamatban van, így egyelőre nem végleges a betegséggel szemben védtelen egészségügyi dolgozók aránya - tudta meg a Magyar Nemzet .
Az Emmi tájékoztatása szerint február közepéig 18 510 munkavállalót vizsgáltak meg. Számításaink szerint a dolgozók körülbelül 15 százaléka nem volt megfelelően védett a kanyaró ellen . Ennek oka egyébként az lehet, hogy Magyarországon 1969 és 1989 között csak egy oltást adtak a gyerekeknek, mert úgy gondolták, az is elég. Később kiderült, szinte minden ilyen esetben szükség van második injekcióra is ahhoz, hogy kialakuljon az életre szóló védettség.
Európa több országában is tombol a kanyarójárvány
És mivel hazánkban is előfordultak megbetegedések - a határ menti megyékben dolgozó egészségügyi dolgozóknak még tavaly tették kötelezővé a kanyaró elleni immunstátus-felmérést, majd ezt kiterjesztették az egész országra. Ilyenkor megnézik, hogy immunis-e az érintett a betegségre, majd a szűrővizsgálat eredményétől függően a fogékony munkavállalók oltást kapnak.
Tavaly egy romániai beteg hozta át a fertőzést a makói kórházba. Márciusban több egészségügyi dolgozó megbetegedett, és zárlatot is el kellett rendelni az intézményben. Abban a hónapban 11 megyéből több mint 30 kanyarógyanús esetet jelentettek. A védtelen egészségügyi dolgozók ingyen kapják az oltást, azonban mindenki másnak, aki csak egy oltást kapott, fizetnie kell a vakcináért, amelynek ára tízezer forint körül mozog.
A kiütéssel és magas lázzal járó kanyaró cseppfertőzéssel, vagyis légi úton is terjed. A levegőben akár két órán át is életképes a kórokozó.