Miután éppen lecsengett az ebolajárvány, de már megerősödött a zika- és a nyugat-nílusi vírus, világjárvánnyá készül fejlődni a közép-afrikai sárgaláz is, ismét megjelent Afrikában a fertőző gyermekbénulás.
Mivel egyetlen, poliovírus okozta megbetegedést sem jelentettek az elmúlt két évben, úgy kalkulálták, ha idén is marad a tendencia, akkor teljesen kipusztult a vírus, így a fekete himlőt okozó poxvírus után ez lett volna a második ember által kiirtott kórokozó a világon.
A járványos gyermekbénulás széklettel terjed, gyógyíthatatlan, és akár halálos bénulással is járhat, ha nem csak a gerincvelőben elhelyezkedő mozgató idegsejtek pusztulnak el, hanem a légzőizmokat is eléri a bénulás. Csakhogy rendelkezésre áll a hatékony védőoltás, amellyel megelőzhető a vírusfertőzés. Így míg 1988-ban 350 ezer megbetegedést regisztráltak, a WHO jelentése szerint 2015-ben összesen 96 ismert poliofertőzés volt, 2016 tavaszáig pedig mindössze kilenc gyermekbénulásos eset történt az egész világon.
A nigériai kormány a minap bejelentette, hogy Nigéria északkeleti Borno államában két gyermeket is megfertőzött a vírus. Az eset nem sokkal az után történt, hogy megünnepelték a 2. fertőzésmentes évet az országban, amely valaha a világ összes megbetegedésének a felét magáénak tudhatta. A szomszédos országok is felkészültek a vakcinázásra az új esetek megakadályozása érdekében.
Az új járvány azonban nem volt meglepetés azok számára, akik közvetlenül részt vettek a vírus elleni harcban. Borno ugyanis a könyörtelen Boko Haram terroristacsoport ellenőrzése alatt áll, így több százezer gyermek oltását nem tudták elvégezni a szakemberek.
De nem csak a terroristák miatt lanyhult a védőoltás megszervezése. Miután Nigéria lekerült a járványlistáról, amelyen Afganisztánnal és Pakisztánnal osztozott, mindenki elégedetten hátradőlt, és lassan feledésbe merült a több évtizedes küzdelem és rengeteg pénz, amit a polio megfékezésébe öltek. Az időközbeni hatósági és politikai személycserékkel pedig teljes feledésbe merült a betegség.
Pedig a vírus mindvégig ott volt, csak csendben megbújt. Legalább is erre következtetnek a tudósok, akik mindkét megbetegedett gyermekből mintát vettek, és kiderült, hogy ez ugyanaz a vírus, ami utoljára 2011-ben fertőzött ugyanitt. Ez arra utal, hogy a kórokozó 5 éve lappang a térségben. A járványügyi szakemberek a legrosszabb forgatókönyvet úgy fogalmazták meg, hogy a vírus nem csak az egész országban, de a Csád-tó teljes régiójában elterjedhet.
Forrás: sciencemag.org