Új rendeletekkel próbálja rávenni városa lakóit a COVID-19 elleni oltás felvételére nyugat-ukrajnai Ivano-Frankivszk város polgármestere, Ruszlan Marcinkiv. Ezúttal arra adott utasítást, hogy ne kapják meg a kezeléshez nyújtott anyagi támogatást azok a koronavírus-fertőzöttek, akik nem oltatták be magukat. Ez alól csak azok lehetnek kivételek, akik amiatt nem tudták felvenni a védőoltást, mert éppen nem volt vakcina a megyében. Idén eddig a város csaknem 11 ezer lakosa kapott több mint 18 millió hrivnya, azaz mintegy 198 millió forint összegű pénzügyi támogatást, ebből körülbelül négyezren együttvéve több mint 11 millió hrivnyát (121 millió forint) kaptak kifejezetten a koronavírus kezelésére.
Marcinkiv ezen túlmenően ígéretet tett arra, hogy százezer hrivnya - csaknem 1,1 millió forint - jutalmat ad a megyeszékhely vezetése annak a nőnek, aki először teherbe esik a védőoltás felvétele után. A polgármester ezzel igyekszik eloszlatni azt az Ukrajnában is keringő tévhitet, amely szerint a koronavírus elleni védőoltások meddőséget okoznak.
Két szomszédunknál is súlyos a helyzet
Szlovéniában szerdára 1093 új koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki. Az országban április óta nem volt ilyen magas a napi új esetek száma. Jelenleg 243 COVID-beteg van kórházban, közülük 61-en az intenzív osztályon. A kórházban kezelt betegek kétharmada nincs beoltva - mutatott rá Janez Poklukar egészségügyi miniszter. "Mindenkit arra kérek, hogy legyen szolidáris és felelősségteljes. Itt az ideje az észszerűségnek és védőoltás felvételének" - fogalmazott a tárcavezető.
A szomszédos Horvátországban az elmúlt 24 órában 1237 új esetet azonosítottak, így a járvány kezdete óta kiszűrt fertőzöttek száma már meghaladta a 379 ezret. Kórházban jelenleg 540 koronavírusos beteget ápolnak, 62-en vannak lélegeztetőgépen. Az országban a harmadik hullám csúcsán, április 14-én 2203 új estet azonosítottak. A mostani, negyedik hullám tetőzését szeptember végére, október elejére várják a szakemberek.
Terjed a delta variáns
Romániában már közösségi szinten terjed a delta variáns - állapította meg a román közegészségügyi intézet (INSP) kedden közzétett elemzése. A 19,3 millió lakosú Romániában - ahol a járvány kezdete óta 1,1 millió embernél mutatták ki a koronavírust - alig több mint 2500 - a vírusmutációk beazonosítására alkalmas - szekvenciális tesztet végeztek el. Az INSP arra alapozza a delta vírusvariáns közösségi terjedéséről szóló megállapítását, hogy a kórokozót az ország valamennyi régiójában és a megyék többségében (93 százalékában) kimutatták már, és immár többségben vannak a belföldi - tehát a nem külföldről behurcolt - fertőzéses esetek.
Romániában egyébként eddig 45 olyan koronavírusos halálesetet azonosítottak, ahol az elhunyt a delta vírusmutációval fertőződött meg, közülük 5-en voltak beoltva. Az országban eddig összesen 807 esetben azonosították a delta koronavírust, az esetek 23 százalékában olyan pácienseknél, akik be voltak oltva koronavírus ellen.
COVID-igazolást kérnek a szerbek
Minden bizonnyal Szerbia hamarosan korlátozásokat vezet be a koronavírus-járvány terjedése miatt. Az egyik korlátozás a tömeges rendezvényeken részt vevők számának ötszáz alá csökkentése lesz, a másik intézkedés pedig a COVID-igazolások bevezetésére vonatkozik majd - jelentette ki Mirsad Djerlek egészségügyi államtitkár. A koronavírus-járvány kezelésével megbízott válságstáb tagja hozzátette, hogy az állam nem akar diszkriminatív lenni, hiszen az oltakozás nem kötelező, viszont bizonyos rendezvényeken a közeljövőben már csak úgy lehet majd részt venni, ha az érdeklődők igazolják, hogy megkapták a koronavírus elleni védőoltást.
Ausztriában nem terveznek újabb lezárást
Kizárta egy újabb országos karantén lehetőségét Sebastian Kurz osztrák kancellár. Hangsúlyozta, hogy a jövőben a hét napra és százezer lakosra vetített fertőzöttségi mutatóval ellentétben a korházak intenzív ágyainak telítettsége fogja meghatározni a szükséges lépéseket. Ez a gyakorlatban azt jelenti, minél több ember szorul a COVID-19-betegség következményeként lélegeztetőgépre, annál szigorúbb intézkedésekkel kell számolni.
A COVID-19 okozta megbetegedéssel kórházba kerülők - de még az enyhébb tünetekkel küzdők is - ki vannak téve a vesekárosodás kockázatának .