Újra beoltják majd az oroszok a kevés antitesttel rendelkezőket. A koronavírus -járvány terjedése idején az újraoltást hat hónapon belül el kell végezni, mind a betegségen már átesettek, mind a korábban már beoltottak esetében. Nyugodt járványhelyzet esetén azonban elegendő lehet évente újraoltatni - véli Mihail Murasko egészségügyi miniszter. A tárcavezető korábban azt mondta, hogy erre a célra az Oroszországban pénteken polgári forgalomba kerülő, egydózisú Szputnyik Light lesz alkalmas.
A COVID-19-en átesett betegeknél egyébként a becslések szerint kilenc hónapig maradnak meg az antitestek, a Szputnyik V beadását követően pedig fél évig marad meg garantáltan a magas titerszám. (A titer az a laboratóriumi teszt, amely a vérben lévő antitesteket, ezzel együtt az immunitást méri.)
Ezért van szükség az újraoltási programra
Az orosz szaktárca a jelenleg látható negatív tendencia ellensúlyozása érdekében döntött a lakosság újraoltása mellett. Oroszországban ugyanis a közelmúltban megugrott az új koronavírusos esetek száma, és a betegek többségét az indiai eredetű, úgynevezett delta variáns fertőzte meg, amely agresszívabb a korábbi változatoknál. Moszkva polgármestere, Szergej Szobjanyin ráadásul arra is rámutatott, hogy azokat is megfertőzheti a delta variáns, akik régen kapták meg a védőoltást.
Szputnyik V kismamáknak és kamaszoknak?
Közben az is kiderült, hogy hétfőtől elkezdték beoltani a várandós nőket a Szputnyik V nevű koronavírus-vakcinával. Az első orosz oltóanyagot kidolgozó Gamaleja Intézet igazgatója, Alekszandr Gincburg kijelentette, hogy a vakcina a születendő gyermeknek is védelmet nyújt. Egy korábbi bejelentés szerint amúgy nagyjából 10 ezer kismamát tartanak megfigyelés alatt a COVID-19 miatt.
Bejelentették továbbá, hogy július elejétől megkezdik a Szputnyik V tesztelését Moszkvában a 12-17 éves fiatalok körében. A 350 önkéntesnek a szokásos "felnőtt adagnál" kevesebb oltóanyagot fognak beadni.
COVID-oltás: "nagy hiba a 2. dózis kihagyása" - olvassa el a részleteket!