Van remény a rezisztens baktériumok ellen

Az antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumok egyre nagyobb fejfájást okoznak az orvosoknak, mert lassan kifogyunk az ellenük alkalmazható gyógyszerekből. De úgy tűnik, hogy sikerült megtalálni a hátsó kaput a kórokozók védelmén.

Nagyon aggasztó hírek érkeztek 2017 januárjában arról, hogy a reméltnél és elképzeltnél sokkal gyorsabban terjed a baktériumok között már az utolsó, még hatásos antibiotikumokkal szembeni rezisztenciát kialakító génmódosulás. Alig pár nappal később az Egyesült Államokból érkezett a hír, hogy egy nő olyan baktériumfertőzésbe halt bele, ami már az összes létező antibiotikumra rezisztens volt - írja a 444.hu .

MRSA
Az egyik legellenállóbb baktérium, a Staphylococcus aureus (MRSA). Van új antimikrobiális fegyver

Az Oregoni Állami Egyetem kutatói azonban megalkottak egy molekulát, ami képes megfosztani a baktériumokat az ellenálló képességüktől. Az erről szóló cikk a Journal of Antimicrobial Chemotherapy című szakfolyóiratban jelent meg.

Ebben a kutatók ismertetik, hogy a baktériumok antibiotikum-rezisztenciáját egy gén, az új-delhi Metalo-beta-lactamáz (NDM-1) alakítja ki. Ez a gén a kromoszomális DNS-től függetlenül is örökíthető, mi több, a baktériumok egymással érintkezve is képesek átadni egymásnak. Ezért is terjedhet sokkal gyorsabban az antibiotikum-rezisztencia közöttük.

Az új molekula, a PPMO (peptide-conjugated phosphorodiamidate morpholino oligomer) hatástalanítja az NDM-1-et, így a korábban rezisztens baktérium újra védtelen lesz a penicilinszármazékokkal szemben, amiket modernebb antibiotikumokra már rezisztens törzsek ellen utolsó lehetőségként vetnek be.

A legújabb kutatások szerint a rezisztens fertőzések (köztük például az új E. coli törzsek, malária, tuberkulózis) becslések szerint idén világszerte 700 ezer halálos áldozatot követelnek, de a tudósok figyelmeztetnek, hogy ez a szám gyorsan 10 millió fölé emelkedhet, ha nem történik intézkedés. Részletek!

Kísérleteik során rezisztens E-coli kórokozókkal fertőzött egereknek adtak egyszerre egy meropenem nevű penicilinfélét és PPMO-t. A kettős kezelés hatására a az egerek nagyobbik része le tudta győzni a fertőzést. Vagyis az új molekulával együtt újra hatásosak lehetnek ezek az antibiotikumok a bakteriális fertőzések ellen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: 444.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.