A parazita állatokról terjed át az emberre, egyes fertőzött légyfajták (elsősorban a lepkeszúnyog) terjesztik, és a csípésükkel jut be a szervezetbe. A fertőzés történhet vérátömlesztéssel, fertőzött tárgy (injekciós tű, egyéb szúró-vágó eszköz) révén vagy bőrérintettség esetén közvetlen kontaktussal is - derül ki a legfrissebb, Dr. Krizsán Gergely, orvosi mikrobiológia szakorvos által lektorált cikkünkből.
Napokkal, néha hetekkel a csípés után bőrfekélyek alakulnak ki (cutan leishmaniasis - L. tropica), fekélyeket okozhat a szájban és az orr nyálkahártyáján, illetve a porcokat és az arccsontot is megtámadhatja (mucocutan leishmaniasis - L. brasiliensis). Nagyon nehezen és hosszú idő alatt gyógyulnak a sebek, s heget hagynak maguk után.
Súlyos esetben a parazita megtámadhatja a zsigereket (lépet, májat), illetve a nyirokcsomókat vagy a csontvelőt is (visceralis leishmaniasis - L. donovani). Ez hónapokkal a fertőzés után alakul ki. Magas lázzal jár a betegség, a máj és a lép megnagyobbodhat, a bőr kiszárad és sápadt, szürkés árnyalatú lesz (fekélyek ebben az esetben ritkán láthatók), a betegnek nincs étvágya, a szőrzet ritkulni kezd, vérzékenység léphet fel. A fertőzés azonban lehet gyors lefolyású is, magas halálozási aránnyal.
Hogyan kezelik, és miként védekezhetünk a fertőzés ellen? Elolvashatja a leishmaniasisról szóló cikkünkben, ide kattintva!