Veszélyes vírus: változik a megelőzés módja

A több évtizede folyó globális kutatásoknak köszönhetően hamarosan új, hosszabb távon védelmet nyújtó megelőző kezelések állhatnak majd rendelkezésre az évente több mint százezer gyermek halálát okozó légúti óriássejtes vírus, az RSV ellen.

Már számos megelőző antitestestkezelés és RSV-vakcina kifejlesztése az utolsó szakaszaiban jár. Jelenleg kilenc potenciális jelölt tart már a 3. fázisú klinikai vizsgálatoknál, vagyis az engedélyezés előtti utolsó szakaszban, köztük két antitest-immunizációs kezelés, amelyet csecsemők számára fejlesztettek ki, és két védőoltás is, amelyet a terhes nőknek fejlesztettek ki.

fertőző betegségek, RSV
Új, hosszabb távon védelmet nyújtó megelőző kezelések jönnek a gyerekekre különösen veszélyes kórokozó ellen. Fotó: Getty Images

Hamarosan meg is érkezhetnek az újdonságok

A csecsemőknek szánt, a jelenleg elérhetőnél hosszabb távú védelmet nyújtó monoklonális antitestkezelés valószínűleg már 12 hónapon belül elérhető lesz a piacon. Azt pedig rövidesen követheti az állapotos nők számára kifejlesztett, az újszülöttek vírus elleni védelmét biztosító vakcina jóváhagyása is – ismertette Peter Richmond professzor, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem Gyermekgyógyászati Tanszékének és a perth-i Telethon Kids Institute vakcinatesztelési csoportjának vezetője.

„Hosszú út vezetett idáig”

„Ez különösen izgalmas időszak számunkra” – hangsúlyozta a professzor, felidézve, hogy az RSV-vakcinákkal kapcsolatos első klinikai vizsgálatokat még 2000-ben kezdték el. „Hosszú út vezetett idáig” – fogalmazott. Perth-ben a közelmúltban fejezték be a 3. fázisú vizsgálatot a Nirsevimab nevű monoklonális antitest esetében, amely várhatóan már 2022 végén vagy 2023 elején megkaphatja az engedélyt az Egyesült Államokban és Európában. A napokban pedig megkezdték a másik potenciálisan hatékony antitestkezelés 3. fázisú vizsgálatát is. A Nyugat-Ausztráliában lévő Telethon Kids Institute egyébként a várandósoknak fejlesztett vakcina globális vizsgálatának vezető helyszíne is. A tervek szerint a következő hónapokban már lesznek is eredmények a tesztekkel kapcsolatban.

Az RSV-fertőzés az egy évnél idősebb babáknál jellemzően csak náthát okoz, a koraszülötteknél viszont akár végzetes alsólégúti fertőzést, tüdőgyulladást is kiválthat. Ez a betegség a csecsemőkori kórházi kezelések és alsólégúti fertőzések első számú oka. Mutatjuk a legfontosabb információkat az RSV-fertőzés tüneteiről és kezelési lehetőségeiről.

Évi 100 ezer életet követel

A légúti óriássejtes vírus, az RSV évente világszerte több mint 100 ezer halálesetet okoz, és mintegy 3,6 millióan szorulnak kórházi kezelésre miatta. A vírus a légutakat és a tüdőt fertőzi meg, és életveszélyes szövődményei lehetnek. Egy tanulmány szerint az RSV a csecsemőhalandóság második leggyakoribb oka, de a hatvan éven felüliek megbetegedésének és halálozásának jelentős részéért is ez a fertőzés tehető felelőssé.

Megelőzésére már jelenleg is rendelkezésre áll egy antitest-immunizációs kezelés, de azt az RSV-szezonban havonta ismételni kell. A Nirsevimab ezzel szemben már az egész szezonra védelmet adna.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.