Mintegy 50 éve alkalmazzák az Egyesült Államokban a warfarin nevű alvadásgátló szert. Számos olyan állapot, leginkább a szívritmuszavar vezethet fokozott vérrögösödéshez, ami akár az életvszélyes tüdőembólia forrása is lehet, így mindenképp indokolt a köznyelvben vérhígítónak nevezett gyógyszer szedése. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyezési Hivatala (FDA) a közelmúltban egy újfajta szert fogadott el, melyet pitvarremegésben érdemes alkalmazni. A dabigatran-etexilát a trombin nevű molekula gátlásán keresztül fejti ki hatását, a következmény a váralvadást serkentő kaszkád zavara lesz.
Ám dr. Nigel Mackman és munkatársai most arra világítottak rá, hogy a keringési rendszert érintő kedvező hatások mellett sajnálatosan gátlódik az öröklött immunrendszer működése is, ami a vírusfertőzésekkel szembeni fogékonyság fokozódását jelenti. A folyóiratban napvilágot látott elemzés szerint ez olyan betegségek kockázatának növekedését jelenti, mint az influenza, vagy a vírusok okozta szívizomgyulladás. A korábbi készítmények, melyek a fibrinképződésre hatottak, egyúttal serkentették az immunrendszer falósejtjeinek működését, vagyis a baktériumok elleni küzdelmet. Ezzel szemben a trombin PAR-1 nevű fehérjén keresztüli gátlása merőben eltérő eredménnyel járt.
A munkacsoport egérkísérletekben vizsgálta a PAR-1 vírusokra adott válaszban betöltött szerepét. Olyan egyedekben, melyekben genetikailag hiányzott a PAR-1, a vírusok szívizomgyulladást okoztak. Vagyis a PAR-1 hiánya (vagy akár dabigatran-etexiláttal történő gátlása) fokozza a szívizomgyulladásban érintett vírusok fertőzőkészségét. A gátlószer kedvezőtlen hatását egészséges egerek dabigatran-etexiláttal történő kezelésével is sikerült igazolni.