A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (IOC) egyúttal kijelentette: extra lépéseket tesznek azért, hogy biztosíthassák mind a sportolók, mind pedig a látogatók egészségét az idei olimpián, Rio de Janeiróban. Brazília jelenleg a legérintettebb ország a Zika-vírus eddigi történetében, a WHO igazgatója, Dr. Margaret Chan pedig külön elmondta: a Zika egy közepes szintű fenyegetéstől igen gyorsan szökött fel egy igen aggasztó riasztási szintre.
A WHO vírussal kapcsolatban összerendelt stábja február 1-én ül össze, ott döntik el, hogy van-e értelme globális fenyegetettségről beszélni – az ilyen vészállapotot legutoljára akkor hozta meg a WHO, amikor az ebola Nyugat-Afrikában több mint 11 ezer ember életét követelte.
A BBC értesülései szerint a zikával kapcsolatos aggodalmak tavaly merültek fel, amikor egyre több mikrokefáliás esettel találkoztak az orvosok – az anyáknak pedig úgy kellett szembesülniük gyermekeik egészségügyi problémáival, hogy a kórról semmilyen információjuk nem volt. Vannak olyan gyermekek, akiket nemcsak a kisfejűség sújt, hanem ízületeik és izmaik is jóval legyengültebbek, esetenként lábaik is deformáltak, valamint agyuk egy része már erősen meszesedett.
Dr. Margaret Chan azon vádakra is reagált, amely szerint a WHO ebolával kapcsolatos lassú lépései több ezer ember életét követelték. Chan szerint a zika robbanásszerű járványként söpörhet végig az egész bolygón, de amilyen nagy az aggodalom, legalább annyira nagy a bizonytalanság is – először szakértők véleményére van szükség, ezért is született meg a Zika-vírus válságstábja.
Az amerikai NIH egészségügyi intézet kutatói szerint két olyan vakcinán is kísérleteznek laboratóriumaikban, amelyekkel gyógyíthatnák a zikát (az egyik egy olyan kísérleti gyógyszeren alapul, amelyet eredetileg a nyugat-nílusi vírus ellen fejlesztettek ki). A CDC egyik képviselője, Dr. Anne Schuchat elmondása szerint Amerikában eddig 31 esetet regisztráltak – mindegyikük az azóta rizikósnak nyilvánított országokban fertőződtek meg, onnan utaztak vissza az amerikai kontinensre.
Az észak-amerikai januári hőmérséklet egyáltalán nem kedvez a moszkítóknak, a Zika-vírus hordozóinak, azonban ez a nyár felé haladva egyre sürgetőbben követeli majd a határozott lépéseket.