Vészjelzés
A napokban Torontóban egy nemzetközi konferencián a rettegett AIDS felfedezése óta eltelt 25 év eseményeit, eredményeit tekintették át. 132 országból 24 ezer tudós, aktivista, híresség, HIV-pozitív beteg és jótékonysági munkás részvételével arról folyt a tanácskozás, hogy a megelőzésnek, a járvány megállításának milyen lehetőségei vannak. A helyzet ugyanis több mint súlyos: a Föld számos országában elsőszámú közegészségügyi problémává nőtte ki magát az AIDS terjedése, miközben maguk az érintettek, a fertőzést hordozók és potenciális áldozataik (helybéliek és külföldiek egyaránt) sok esetben nem is tudnak arról, milyen veszélyben vannak. Ráadásul a legérintettebb területek többnyire a harmadik világ, a legszegényebb országok közül kerülnek ki, ahol a megfelelő egészségügyi ellátás, az erősítő, a betegség kifejlődését késleltető gyógyszerek elérthetetlenek a legtöbb beteg számára. A konferencia egyik "főszereplője" a világ egyik leggazdagabb házaspárja, Bill és Melinda Gates volt, akik már 1,9 milliárd dollárral járultak hozzá az AIDS elleni küzdelemhez, és most ismét felhívással fordultak a kormányokhoz, a kutatásban résztvevőkhöz és figyelmeztettek a HIV-fertőzés megelőzésének fontosságára, a védekezés eszközei kifejlesztésének sürgősségére, a riasztó helyzetre.
HIV és AIDS
A szerzett immunhiányos tünetegyüttes (AIDS) a humán immunhiány vírus (HIV ) fertőzés nyomás kialakuló, ma még legtöbbször halálos betegség. Az AIDS-t először 25 évvel ezelőtt figyelték meg, amikor felfigyeltek arra, hogy egy egyébként nagyon ritka (Pneumocystis carinii egysejtű által okozott) tüdőgyulladás és a Kaposi-szarkóma egyre gyakoribbá vált a homoszexuális férfiak körében. Ezek a betegségek korábban az immungyengítő kezelésekben részesülőket és a leromlott állapotú időseket sújtották. A HIV fertőzés a szervezet nélkülözhetetlen védekező elemeit, a T4-limfocitákat támadja és - hosszabb idő alatt - megsemmisíti. Az immunrendszer egészséges része egy ideig pótolni tudja a T4-limfociták kiesését, de a betegség előrehaladtával egyre több, akár életveszélyes fertőzés éri el a szervezetet, és a legkülönbözőbb (gyulladásos, tumoros, tébécés stb.) kórképek alakulhatnak ki. A fertőzés és az AIDS kialakulása között átlagosan 10 év telik el. Az AIDS diagnózisának felállítása után öt éven belül gyakorlatilag valamennyi beteg meghal.
Korunk pestise
A járvány San Franciscóból indult ki. Eleinte a fertőzés jól meghatározható csoportokban terjedt: főként a homoszexuális férfiakat, az intravénás kábítószer-élvezőket és azok szexuális partnereit és a transzfúzióban vagy más vérkészítmény-kezelésben részesülő betegeket (pl. a vérzékenyeket) érintette. Azonban mivel a fertőződés és a tünetek megjelenése, a betegség nyilvánvalóvá válása között hosszú idő telik el, az érintettek ez idő alatt sokaknak továbbadhatják a vírust: így a betegség hihetetlen gyorsan terjed, ma már a világ minden részén és minden társadalmi csoportban veszélyezteti az embereket, ha nem is hasonló mértékben. A világméretű járvány kezdete óta közel 65 millióan fertőződtek meg, és 25 millióan haltak meg AIDS-ben. Becslések szerint jelenleg 40 millió HIV-fertőzött él a világon. A HIV fertőzöttség Délkelet-Ázsiában és Afrikában a legsúlyosabb, egyes területeken eléri a lakosság 50-80%-át! Európa legfertőzöttebb országa Románia. Magyarországon közel háromezer HIV fertőzöttet és AIDS beteget tartanak nyilván.
Hogyan terjed?
A HIV fertőzés terjedhet nemi úton, vérrel történő szennyeződéssel, és átterjedhet az anyáról a magzatra is. A nemi úton való terjedés esetében fontos tudnivaló, hogy a közhiedelemmel ellentétben korántsem csak a bi- vagy a homoszexuálisok vannak veszélyben: a szexturizmus útján és egyéb csatornákon a fertőzés egyre jobban terjed a heteroszexuális párok körében is. A vérrel történő szennyeződés történhet intravénás kábítószer-élvezők között közös tű használatával, vérátömlesztés vagy vérkészítményekkel történő kezelés során (ha az illető országban nem megfelelő a donorvér szűrése), előfordulhat nem kellően fertőtlenített tűvel történő sebzés során, beleértve az injekció adását, tetoválást és akupunktúrát is. Az egészségügyi dolgozók estében külön protokoll szabályozza a HIV betegek ellátásának módját: erre az elővigyázatosságra szükség van, hiszen tűszúrás, nyílt seb és nyálkahártyával való közvetlen érintkezés esetén ők is veszélyeztettek. Az anyáról magzatra terjedő fertőzés megtörténhet még a méhen belül és szülés közben a szülőcsatornában is.
Hogyan nem terjed?