Virológus: ezt még nyáron meg kellene tennünk

Fontos lenne, hogy minél többen beoltassák magukat most, amikor még "béke" van, és nem gyorsult be a koronavírus-járvány negyedik hulláma - vélekedett Rusvai Miklós virológus.

Koronavírus: még veszélyesebb mutánsok alakulhatnak ki - kattintson!

Ahogy már korábban beszámoltunk róla , Rusvai Miklós szerint az iskolakezdés, az őszi időjárás, valamint a külföldi nyaralásból hazatérő vírushordozók robbantják majd be itthon a koronavírus-járvány negyedik hullámát. Legújabb nyilatkozatában pedig már arra is kitért a szakember, hogy a következő tíz napban még egyáltalán nem valószínű, hogy begyorsul a járvány, ugyanis a légzőszervi vírusok - köztük a koronavírus - nem kedveli a száraz, meleg időt.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Koronavírus elleni oltásra várakozók a miskolci kórházban. Fotó: MTI/Vajda János

Sokan nem kérik az oltást. Miért?

A virológus szerint sokféle oka lehet annak, hogy a veszélyeztetettek között is vannak olyanok, akik még nem oltatták be magukat az új típusú koronavírus ellen. Persze vannak olyanok, akiknek egészségi állapotuk miatt nem adható be a vakcina, de egyesek információhiányból vagy fals információkból adódóan nem kérték a védőoltást. Néhány személynél pedig a regisztráció okoz nehézségeket, például technikai hiányosságok miatt. Pedig a szakértő szerint nagyon fontos lenne, hogy minél többen beoltassák magukat még most, amikor a járványnak egy nyugodtabb szakaszát éljük.

Mitől függ a védettség mértéke?

A szakember elmondása szerint az oltás után az ellenanyagszint körülbelül két-három hét alatt éri el a csúcsát, majd lassan csökkenni kezd. A védettség mértékét azonban a genetika és az életkor is befolyásolhatja, a korral arányosan pedig az immunrendszer teljesítőképessége is csökken - hívta fel a figyelmet Rusvai. Hozzátette ugyanakkor, hogy az oltásoknak köszönhetően reményei szerint az idén ősszel nem lesz annyi súlyos koronavírusos beteg, mint amennyi tavaly vagy tavasszal volt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egyre több adat érkezik arról, hogy a különböző vakcinák milyen hatékonysággal védenek az új koronavírus delta variánsa ellen. Mutatjuk az új híreket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.