Virológus: keveset tudunk a kínai vakcináról

A kínai vakcinával kapcsolatban nagyon kevés megbízható információ áll rendelkezésre - mondta Duda Ernő virológus, a Szegedi Tudományegyetem professzora.

A koronavírus ellen Kínában kifejlesztett vakcinákról beszélt az ATV Híradójában dr. Duda Ernő virológus, a Szegedi Tudományegyetem professzora. Mint mondta, a Sinopharm oltóanyaga egy első generációs védőoltás, amely a Pfizer mRNS alapú szerétől eltérően elölt kórokozót tartalmaz. Ezt a technológiát már régóta használják az orvostudományban, ám okozhat olyan problémákat, amelyeket az mRNS alapú oltóanyag nem. "Mindez olyan, mint egy fekete-fehér televízió. Nyilván a lapos, színes tévék korában nem feltétlenül kell fekete-fehér televíziót használni" - hangsúlyozta a virológus.

Koronavírus: ez a szakértők véleménye a kínai vakcináról A napokban a Sinopharm kínai gyógyszergyártó koronavírus elleni vakcináinak gyártási folyamatait ellenőrizték Pekingben az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-Egészségügyi Intézet (OGYÉI) szakértői. Mutatjuk, milyen véleményt alkottak az oltóanyaggal kapcsolatban. Kattintson a részletekért!

Kevés tudományos adat áll rendelkezésre

A szakértő szerint a kínaiak elsősorban a harmadik világ országait, Afrikát és Dél-Amerikát szeretnék olcsón és nagy mennyiségben vakcinákkal ellátni. "Ennek a vírusnak az esetében tudjuk azt, hogy a természetes fertőzés olyan folyamatokat indít el, mint például vérrögök keletkezése, amelyet a vírus egyes fehérjéi váltanak ki. Tehát nem biztos hogy szerencsés, hogy az egész vírust és nem annak csak egy alkatrészét juttatjuk be a szervezetbe. Ez egy lehetőség, nem azt jelenti, hogy biztos kárt okoz" - mondta el dr. Duda Ernő.

A virológus szerint még mindig keveset tudunk a kínai vakcináról. Fotó: Getty Images
A virológus szerint még mindig keveset tudunk a kínai vakcináról. Fotó: Getty Images

Az infektológus szerint vannak olyan kórokozók, amelyeknek az esetében az ilyen vakcinát biztonságosan lehet használni, ami mögött többéves tapasztalat van. Bizonyos vírusok esetén viszont, ha az egész organizmust juttatjuk be a szervezetbe, akkor annak egyes "alkatrészei" autoimmun folyamatokat válthatnak ki.

Az egyik legkomolyabb gond ezzel a vakcinával a professzor szerint az, hogy nagyon kevés megbízható információ áll róla rendelkezésre. A kínaiak eddig semmilyen folyóiratban nem jelentettek meg kísérleti adatokat az oltásról, sőt előfordult olyan az Egyesült Arab Emirátusokban, hogy amikor az arab hatóságok jóváhagyták és elkezdték az adatokat közölni, akkor a kínaiak tüntetőleg elmentek onnan.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.