Egy 7400 tömőludat tartó békéscsabai telepen megemelkedett elhullás és idegrendszeri tünetek hívták fel az állattartó figyelmét a betegség gyanújára. A Nébih laboratóriuma megerősítette a vírus H5N1 altípusának jelenlétét. Az állategészségügyi szakemberek megkezdték az érintett állomány felszámolását. A gazdaság körül kijelöltek egy 3 kilométer sugarú védőkörzetet, valamint egy 10 kilométer sugarú megfigyelési körzetet.
Komárom-Esztergom megyében fogságban tartott madarakban igazolta a vírus H5N1 altípusának jelenlétét a hatóság. Itt területi és egyéb korlátozások elrendelésére nincs szükség, azonban a szakemberek intézkednek az érintett állatok leöléséről.
Van, ahol rókák is megfertőződtek már
Madárinfluenza-járványt jelentett Franciaország vörös rókák körében Párizstól keletre – közölte kedden az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH). Miután három elhullott rókát találtak egy természetvédelmi területen Meaux-ban, közel ahhoz a helyhez, ahol sirályok pusztultak el, az egyik rókán tesztet végeztek, és beigazolódott, hogy az állat pusztulását az erősen fertőző H5N1 vírus okozta. A vírus december végén egy macskát fertőzött meg Franciaországban. Spanyolországban vidramenyétekben (nyérc), Nagy-Britanniában vidrákban, Peruban oroszlánfókákban, az Egyesült Államokban szürkemedvékben fedezték fel.
„Habár elsősorban baromfikat és vadmadarakat érint, a madárinfluenza alkalmanként emlősökre is átterjedhet, beleértve az embert” – hívta fel a figyelmet a WOAH. „A mostani helyzet éppen arra a veszélyre mutat rá, hogy a H5N1-es madárinfluenza jobban alkalmazkodhat az emlősökhöz, ezáltal terjedhet az emberek és más állatok között is. Emellett egyes emlősök, mint például a nyércek, egyfajta keverőedényként szolgálhatnak különböző influenzavírusok számára, ezáltal új törzsek és altörzsek megjelenését segíthetik elő, amelyek még veszélyesebbek lehetnek az állatok és az emberre nézve”.