A Chlamydia trachomatis az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés, azonban mivel gyakran tünetmentesen zajlik, nem fedezik fel. Kezelés nélkül azonban nőkben komoly szövődményekkel járhat: kismedencei gyulladást, meddőséget vagy méhen kívüli terhességet okozhat. A legújabb tanulmányok szerint a baktérium a férfiak meddőségét is okozhatja.
Jelenleg ún. nukleinsav kimutatáson alapuló módszerrel (pl. PCR) diagnosztizálják a fertőzést, ezek a vizsgálatok azonban drágák, kivitelezésük bonyolult és több napot kell várni az eredményre. Egy korábbi vizsgálat már igazolta a Chlamydia-gyorsteszt (Chlamydia Rapid Test) használhatóságát nőkben: a módszer hasonlóan érzékeny, ugyanakkor gyorsabb, mint a PCR teszt. A Cambridge-i Egyetem kutatói Helen Lee vezetésével most férfiakon próbálták ki a gyorstesztet.
A vizsgálatba 1200, 16 és 73 év közötti férfit vontak be, akiket részletesen tájékoztattak a vizsgálat céljáról és két vizeletmintát kértek tőlük. Az egyik mintát hagyományos módon vették le, a másik a Firstburst eszközzel, amelyet kifejezetten a vizelet eső 4-5 milliliterjének levételére terveztek (ebben a frakcióban a legtöbb ugyanis általában a baktérium).
Az összehasonlító elemzések alapján kiderült: a gyorsteszt igen jó szűrővizsgálati módszer lehet, és mindössze egy óra alatt eredmény ad, így a kezelést már akár a vizsgálat után azonnal meg lehet kezdeni. A "Szűrd és kezeld" stratégia a szerzők szerint nagymértékben csökkenthetné az átfertőzöttséget és így a fertőzés terjedését is. A módszer a fejlődő országokban is különösen hatékony lenne, például a szexmunkások szűrésére.
A vizsgálatba bevont résztvevők közel 98 százaléka azonnal megértette a mintavételi instrukciókat, és 97,4 százalék szerint a mintaadás könnyű volt. A férfiak 95,6 százaléka úgy nyilatkozott, hajlandó lenne akár egy óránál is többet várni az eredményre. A szakemberek szerint vizsgálatuk igazolta, hogy a chlamydia gyorsteszt jó diagnosztikus eszköz lehet, különösen abban az esetben, ha a fertőzés gyors kezelése tűnik célszerűnek. "A teszt gyorsasága jó érv lehet a mindig rohanó fiatalok meggyőzésére, így növelhető a szűrési arány" - írják a szerzők a vizsgálat eredményeit bemutató tanulmányban.