Szlovén kutatók és orvosok tudományosan igazolták – a ljubljanai lap, a Dnevnik internetes oldala szerint a világon elsőként –, hogy a Zika-vírussal megfertőzött állapotos nő magzatának agyát is megfertőzheti. A vírus az agyban maradandó károsodást okozhat. A következmény mikrokefália, azaz kisfejűség lehet.
A mikrokefália és a Zika-vírus összefüggéséről a világsajtó az elmúlt időben bizonytalan híreket közölt. Eddig tudományosan még nem sikerült ugyanis igazolni a kapcsolatot az anya kórokozóval való megfertőződése és a magzatban fellépő rendellenesség között. Az összefüggésre csak közvetett bizonyítékok voltak, mégpedig az, hogy a vírus terjedésével az érintett területeken megugrott a mikrokefális esetek száma.
A New Scientist, a tekintélyes nemzetközi tudományos lap a weboldalán egy kicsit óvatosabb a hír kapcsán, mint a szlovén Dnevnik. A New Scientist szemkárosodást is okozhat .
Visszatérve a Ljubljanában kiderült esetre, a Szlovéniában megvizsgált magzat egy brazíliai önkéntes munka idején fogant meg, később a nő hazatért. A terhesség 28. (más források szerint 29.) hetében, tavaly októberben elvégzett vizsgálat súlyos agyi rendellenességet mutatott ki. Emiatt megszakíttatta a terhességét, ez tette lehetővé a kutatók számára, hogy megvizsgálhassák a magzat agyát.
A kutatók a Zika-víruson , illetve virális RNS-en és vírustöredékeken kívül más patogén (kórokozó, betegséget kiváltó) tényezőt nem találtak az agysejtekben. A magzat más szervei nem sérültek, nem károsodtak. Mindez a szlovén kutatók szerint azt jelenti, hogy a vírus elsősorban az agyat támadja meg.
A mikroszkópos vizsgálat kimutatta, hogy az agysejteket vírusfertőzés pusztította el – idézi a New Scientist a ljubljanai egyetem kutatóját, a boncolásban résztvevő Tatjana Avsic Zupanc professzort. A lap azonban azt is kiemeli a nyilatkozatból, hogy ez még nem tekinthető kétségen kívüli bizonyítéknak. Ugyanakkor igencsak komoly igazolást jelenthet abból a szempontból, hogy a magzati agy, illetve a központi idegrendszer fejlődésének rendellenessége összefügghet a terhesség alatti Zika-vírusfertőzéssel .
A kutatásban a Dnevnik szerint a Ljubljanai Egyetem orvosi karának mikrobiológiai és immunológiai intézete, patológiai intézete, továbbá az UKC Ljubljana (a szlovén főváros egyetemi klinikai központja) nőgyógyászati klinikája, illetve egy klinikai radiológiai intézet is részt vett.
A kutatók az eredményeiket a tekintélyes orvosi szaklapban, a New England Journal of Medicine-ben publikálták.