Zika vagy nyugat-nílusi: mi a különbség?

1999-ben az Egyesült Államokat váratlanul érte, hogy területén megjelent az addig csak Afrikában, Európában és Ázsiában regisztrált nyugat-nílusi vírus. Hasonló helyzet állt elő az utóbbi időben, mikor az addig csak Közép- és Dél-Amerikában fertőző Zika-vírus is elkezdte szedni áldozatait.

Napjainkban a fejlett utazási lehetőségeknek „hála”, bármely betegség képes legyőzni a kontinenseket elválasztó távolságokat.

Egyébként a két fent említett vírus meglepően hasonlít egymásra. Például mindkettőt szúnyogok terjesztik; a vérszívó rovarok az emberiség legnagyobb ellenségei közé tartoznak, évente legalább egymillió ember halálát okozzák.

Mind a nyugat-nílusi vírus Afrikából származik, és a flavivírusok családjába tartozik, mint a sárgaláz, a Dengue-láz, a Chikungunya-láz, illetve a legtöbb szúnyog terjesztette kór.

Mi mindent kell tudni a zikavírusról?

Hasonlítanak abban is, hogy mindkét betegség sok esetben teljesen tünetmentes, ha pedig mégis megjelennének a szimptómák, többnyire láz, fáradság, fejfájás, és a test különböző pontjain jelentkező fájdalom képében mutatkoznak meg. A Zika esetében gyakori a nagy kiterjedésű kiütés, ami a nyugat-nílusi vírusra nem jellemző.

Hasonlóak abban is, hogy egyik betegségre sincsen megelőző oltás , sem gyógymód. Az egyetlen védekezés, ha megakadályozzuk, hogy a szúnyogok a fertőzött területen összecsipkedjenek minket.

Mindkét betegséget a szúnyogok terjesztik

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Természetesen akad különbség is a két betegség között. Noha mint említettük, mindkettőt a szúnyogok terjesztik, a Zika-vírust csak két moszkitóalfajjal hozták eddig összefüggésbe, míg a nyugat-nílusi vírust legalább 65-féle szúnyog hordozza magában. Utóbbi betegség az embereken kívül a madarakat fertőzi még, míg a Zika az emberszabásúak körében szokott előfordulni.

Bár mindkét betegség képes anyáról magzatra terjedni, a nyugat-nílusi vírus ezt akár a szoptatás útján is el tudja érni, míg a Zika erre nem képes, igaz ez a betegség viszont szexuális úton is fertőz.

Ami igazi nagy különbség a két betegség között, az az, hogy míg az enyhe tünetek nagyon hasonlóak, a komoly betegség már teljesen más képet mutat. A nyugat-nílusi vírus nagyon ritkán ugyan, (az esetek 1 százalékában) képes megtámadni az ember idegrendszerét és akár meningitiszt (agyhártyagyulladás) vagy enkefalitiszt (agyvelőgyulladás) is okozhat. Gyakori oka az izomgyengeségnek és a gyermekbénuláshoz hasonló paralízisnek, sőt arra is volt példa, hogy halált okozott.

A Zika sokkal kevésébe veszélyes ebből a szempontból, de képes súlyos születési rendellenességeket okozni a fertőzött nők magzatában. Ilyen rendellenesség például a mikrokefália, azaz a kisfejűség.

Forrás: medicaldaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.