A mozgásszegény, ülő életmód romboló hatásairól számos tanulmány született már, civilizációs betegségek egész sora kapcsolatba hozható vele. Egy frissen publikált tanulmány eredménye szerint a számítógép előtti ücsörgés különösen veszélyes lehet a férfiakra, és megnöveli a potenciazavarok veszélyét - derül ki a Science Alert cikkéből.
A merevedési zavarok hátterében számos dolog állhat, a kor előrehaladtával egyre gyakoribb lehet, hogy a pénisz csak részben vagy egyáltalán nem képes erekcióra. A probléma sokaknál pszichológiai eredetű, és a fokozott stressz vagy az alacsony önértékelés eredménye. Másoknál viszont szervi okok, például szív- és érrendszeri megbetegedések, vagy hormonális változások húzódnak a háttérben.
Korábbi tanulmányok már rávilágítottak, hogy a sok ülés potenciazavarok kialakulását eredményezheti, és az erekciós funkciók javulhatnak, ha az érintettek többet mozognak és sportolni kezdenek. Egy kínai tanulmány szerint azonban nemcsak az számít, milyen hosszan ücsörgünk, hanem az is, hogy eközben mit csinálunk.
Egy egészségügyi adatbázis tartalmát elemezve a kínai kutatócsoport arra a következtetésre jutott, hogy a számítógép előtt ülő emberek köreiben kiemelten magas a probléma előfordulásának gyakorisága. A számítógép előtt töltött időt összefüggésbe hozták a spermiumtermelés serkentéséért felelős hormon csökkenésével, és jóval nagyobb arányban jelentkeztek erekciós zavarok ezen elfoglaltság közben, mint például autóvezetés, vagy akár tévénézés hatására - hiába végzik mindkét tevékenységet ülve.
A kutatók ugyanakkor hangsúlyozták, hogy filmet is már jelentős részben számítógépeken néznek az emberek, az adatokból így sokszor nehéz volt külön választani a valóban televízió előtt töltött időt a számítógépezéstől. Emellett arra is korlátozott rálátásuk volt, hogy az érintetteket milyen más környezeti hatások érhették, amelyek hozzájárulhattak a potenciazavarok kialakulásához. Mégis úgy gondolják, hogy a tanulmány jelentős veszélyre hívja fel a figyelmet, és fontos lenne vizsgálni, hogy az általános számítógéphasználat hogyan hat a szerveink működésére.