Nem vagy egyedül, ha az éjszaka közepén heves szívdobogásra szoktál ébredni, ugyanis ez egy rendkívül gyakori panasz. Egy kardiológus írta le, mit kell tudni az erős szívdobogásról, és mikor kell gyanakodni arra, hogy komolyabb gond húzódik meg a háttérben.
Milyen érzés az erős szívdobogás?
Zakatolás: Úgy érezheted, mintha a szíved szaltókat ugrana a mellkasodban.
Szabálytalan szívverés: Azt érezheted, hogy a szíved kihagy egy ütemet, vagy lelassul, felgyorsul, esetleg megáll egy pillanatra.
Dörömbölés: Úgy tűnhet, hogy a szíved olyan erőteljesen ver, hogy a füledben érzed a dobogását.
A szívdobogás gyakori okai
A rendellenes szívverés bárkivel előfordulhat, még akkor is, ha egészséges és nincs szívbetegsége. Bármikor megtörténhet, de éjszaka, amikor nyugodtan fekszünk, jobban észrevehető. A szakember szerint a szívdobogásnak számos oka lehet, néhány ezek közül:
Alkohol vagy koffein lefekvés előtt: Mindkettő stimulálószer, amelyektől szapora szívdobogás lehet. Az alvást is megnehezítik, ha túl közel fogyasztod őket a lefekvéshez.
Lefekvés előtti nassolnivalók: Az édességek, a sós rágcsálnivalók és a zsíros ételek szintén megdobogtathatják a szívet.
Hormonok: A menstruációs ciklus, a terhesség és a menopauza során változó hormonszintek felgyorsíthatják a szívverést.
Alacsony vércukorszint: Még ha nincs is cukorbetegség, ez szívdobogáshoz vezethet, különösen, ha kihagysz a nap során étkezéseket.
Gyógyszerek: Egyes gyógyszerek, beleértve bizonyos megfázás- és allergiagyógyszereket, asztma- és pajzsmirigy-gyógyszereket, szívdobogást okozhatnak.
Nikotin: A cigarettázás és más típusú dohánytermékek használata szívdobogáshoz vezethet, különösen akkor, ha nem eszel rendesen.
Stressz és szorongás: Ezek kiváltják a szervezet harcolj vagy menekülj válaszreakcióját, amely magában foglalja a megnövekedett szívverést.
Amikor a szívdobogás komoly bajt jelez
A kardiológus szerint akkor kell elkezdeni aggódni, ha az éjszakai szívdobogás rendszeresen előfordul, és fáradtságot, légszomjat vagy duzzanatot tapasztalsz a lábadon, mert bizonyos esetekben ezek a szívelégtelenség tünetei lehetnek.
Ha a szívdobogás gyorsan elmúlik, és nem kísérik más tünetek, akkor nem feltétlenül kell aggódni vagy orvoshoz sietni, ha azonban szív- és érrendszeri betegséged vagy szívelégtelenséged van, vagy a családodban előfordultak ezek a betegségek, akkor érdemes elmenni egy kivizsgálásra. És akkor is orvoshoz kell fordulni, ha a szívdobogásos epizódok több percig tartanak, vagy olyan gyakran fordulnak elő, hogy rendszeresen megnehezítik az alvást.
Az éjszakai szívdobogás, ha más tünetekkel együtt jelentkezik, korai figyelmeztetés lehet olyan problémákra is, mint a szívroham vagy a stroke. Az izzadással kísért szívdobogás, légszomj, mellkasi fájdalom vagy ájulás azonnali ellátást igényel.