A halláskárosodás korai jelei

Nyolcból egy gyermek valamilyen halláskárosodással küzd, ez pedig az iskolai teljesítményükre és fejlődésükre is komoly hatással lehet. Milyen korai tünetek jelezhetik a problémát?

A nyelvi fejlődési zavar és a tanulási nehézségek elkerülése érdekében már kisgyermekkortól szükség van rendszeres hallásvizsgálatra - hívta fel a figyelmet az InfoRádióban Fülöp Györgyi, a Czeizel Intézet fül-orr-gégész, audiológus szakorvosa. A gyermek- vagy fiatalkorban fülünket ért károsodások ugyanis egész életünkben végigkísérhetnek minket.

A "rossz hallást" okozó halláskárosodást két nagy csoportba oszthatjuk. Az egyik az úgynevezett vezetéses halláscsökkenés, a másik pedig az idegi jellegű halláscsökkenés. A kettő kombinálódhat is, és így kialakulhat az úgynevezett kevert típusú halláscsökkenés. Erről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

A szakember kiemelte: fülünk sem felejt, a gyerekkori károsodások, a tinédzserkori hangos koncerthatások fiatal felnőttkorban előjönnek, és könnyen maradandó károsodást idézhetnek elő. Koncerteken gyakran 100-110 decibel feletti a zajszint, ami messze túl van a védelem nélkül elviselhető mértéken.

A túl hangos zene egy egész életre kiható halláskárosodást okozhat
A túl hangos zene egész életre kiható halláskárosodást okozhat

Fülöp Györgyi elmondta, ha nem hall jól egy gyerek, akkor beszédfejlődése elmarad, hiszen kevesebb információ jut hozzá, és nincs visszaigazolása arról, hogy ő maga hogyan beszél. Mivel a halláscsökkenés nem feltétlenül egyik napról a másikra alakul ki, lehet, hogy hónapok is eltelnek úgy, hogy a gyerek nem hall megfelelően, ami tanulási nehézséget okozhat, és akár jelentősen le is maradhat a korosztályától. Ezért célszerű a rendszeres hallásvizsgálat - hangsúlyozta a szakember.

A hallásvesztés fő okai

A hallásvesztés lehet vezetéses, illetve idegi jellegű: míg előbbi főként gyermekeknél gyakori, a másik felnőtteknél fordul elő leginkább. A vezetéses halláscsökkenést a hangvezető-rendszer - azon belül is a külső hallójárat, a dobhártya és a középfül - károsodása okozhatja. Leggyakrabban a megnagyobbodott orrmandula, illetve a középfülgyulladás kezdheti ki a hallást, de más fertőző megbetegedések is - például a mumpsz, a kanyaró, a bárányhimlő, az agydaganat - kárt tehetnek a belső fül szerkezetében. A leggyakoribb halláskárosító tényezőkről az alábbi cikkünkben írtunk!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra