A Nyugat-virginiai Egyetem kutatói több tucatnyi, fülzúgástól - vagy más néven tinnitusztól - szenvedő beteget vontak be a kutatásukba. Meglepő eredmények születtek.
Jelentős javulás egy hónap alatt
Az alanyokat arra kérték, hogy viseljenek a nyakuk hátsó részén egy apró, lidokainos tapaszt, amit három hónapon keresztül mindennap le kellett cserélniük egy újabbra. Kiderült, hogy több résztvevőnél már egyetlen hónap után jelentősen csökkent a fülzúgás. Két és három hónap elteltével pedig még jobb eredmények születtek.
Azt egyelőre a tudósok sem tudják, hogy a lidokainnak miért van ilyen hatása a tinnituszra, ezért további tanulmányokra lenne szükség a témában. Amennyiben viszont későbbi kutatási eredmények is megerősítenék a tapaszok jótékony hatásait, illetve ténylegesen alkalmazni lehetne ezeket a fülzúgás kezelésében, úgy jelentős javulást remélhetne a terápiától több millió páciens, akik tinnituszban szenvednek világszerte.
Mi a tinnitusz?
A tinnitusz, avagy fülzúgás egy búgó, csengő, csiripelő, esetleg zakatoló hang, amelyet a betegek annak ellenére is állandóan hallanak, hogy a környezetükből nem érkezik zaj. Többnyire nyugodt, teljesen csendes környezetben - leginkább este, elalvás előtt - jelentkezik a tünet egy vagy akár mindkét oldalon.
A problémának alapvetően két típusát különböztetjük meg. A nagyon ritkán előforduló objektív fülzúgás az orvos számára is érzékelhető egyes speciális műszerekkel. Ilyenkor a tüneteket rendszerint a fej és a nyak ereinek elváltozása, esetleg a középfül és a szájpadlás izmainak fokozott mozgása okozza. A másik típus a szubjektív fülzúgás, amelynek oka sokféle lehet, például fülbetegségek, fülsérülések, fejsérülések, keringési zavarok, anyagcsere-betegségek, stressz, neurózis , de kialakulhat fogászati problémák vagy gyógyszerek mellékhatásai miatt is.
Forrás: dailymail.co.uk