A zenehallgatás halláskárosító hatása

Utazunk reggel a buszon vagy a metrón, és akármerre nézünk, zenét hallgatnak az emberek: fülhallgatókból zümmög, vagy éppen ordít a melódia. A kamaszok különösen élenjárnak a hangerő feltekerésében. De milyen károkat okozhatunk ezzel hallószervünkben?

A kutatók azt javasolják, hogy 93 dB (A)-nél hangosabb zenét 2 óránál tovább ne hallgassunk. A tudományos vélemények megoszlanak. Egyes kutatások szerint a hordozható zenelejátszó okozta halláskárosodás visszafordítható, és csak néhány óráig okoz problémákat. Más kutatások szerint viszont a cd-lejátszók tudnak olyan hangerőt produkálni, mely hosszú távon hallásromláshoz vezet. Aki sokat hallgat zenét, nyilván szívesebben elhiszi az első variációt, a helyzet azonban korántsem ilyen egyszerű.

Voltak próbálkozások arra, hogy a hordozható zenelejátszók hangerejét a halláskárosodást még nem okozót tartományra korlátozzák, de ezek megbuktak, mivel a vásárlók nem szerették az ilyen eszközöket, követelték a magasabb hangerőt tudókat. Legalábbis a marketingesek szerint ez volt az oka, hogy végül is a gyártók nem élnek ezzel, mindenki maga szabja meg a maximális hangerőt készülékén.

A zenehallgatás halláskárosító hatása (Fotó: Europress)

A hangos zene "ravasz" tulajdonsága, hogy nem rögtön okoz károkat. Az első időkben valóban visszakapjuk hallásunk eredeti állapotát, azaz a folyamat visszafordítható. Később azonban, a folyamatos, ismételt és nagyfokú hanghatás már végleges hallásromláshoz, az úgynevezett zaj okozta halláskárosodáshoz vezethet. Ilyenkor a magas frekvenciájú (azaz a 3000 és 6000Hz közötti) hangtartományba eső hangok érzékelése romlik, vagy szűnik meg teljesen. Összességében minél hangosabb a zene és minél tovább hallgatjuk, annál komolyabb halláskárosodást fogunk szenvedni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A jelenség anatómia és élettani háttere

A hangos zene a belső fülünkben lévő csigát, a hallás egyik központi szervét, pontosabban a csigában helyet foglaló érzékelősejteket, a szőrsejteket károsítja. Ezek a szőrsejtek előre-hátra mozogva reagálnak a hanghullámokra: elektromos jellé alakítják, majd hallóideg segítségével az agyba továbbítják őket. Az éveken át tartó, nagyfokú hangterhelés hatására ezek a csillószőrök károsodnak. Sajnos erre nincs gyógymód, ezek sejtek nem képesek regenerálódásra, ráadásul a kor előrehaladtával amúgy is elkezdenek kopni. Azok, akik sokszor, sokáig és hangos hanghatásnak voltak kitéve, például azért, mert zenészek, vagy mert túl sokat hallgattak cd-lejátszót fiatalabb korukban, később biztosan hallásproblémákkal fognak szembesülni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.