A fülzsírmirigyek által termelt sárga, sárgásbarna vagy barna színű fülzsír bizonyára mindenkinek okozott már kellemetlen perceket. Látványa nem túl esztétikus, eltávolítása pedig - különösen, ha a normálisnál nagyobb mennyiség termelődik belőle - macerás, és csak óvatosan lehetséges.
A fülzsírnak fontos szerepe van: védi hallójáratunkat a különféle szennyeződésektől, fertőzésektől, apró rovaroktól. Alap esetben egyszerűen távozik: rágás, vagy beszéd közben folyamatosan halad kifelé. Ha megpróbáljuk maradéktalanul "kipucolni", azzal éppen ellenkező hatást érhetünk el: befelé toljuk a fülzsírt, amivel megsérthetjük hallójáratunk falát, eldugaszolhatjuk azt (szerencsétlen esetben hallójárat-gyulladást előidézve). Károkat okozhatunk dobhártyánkon is, roncsolva a középfül szerkezetét, ami akár halláskárosodással vagy hallásvesztéssel is járhat.
Ha úgy gondoljuk, hogy eljött az ideje egy alapos fültisztításnak, mert például zúg a fülünk, esetleg a belefolyt víz napokig nem távozik, és olyan érzésünk van, mintha víz alatt lennénk, mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert a tüneteket a felgyülemlett fülzsírból kialakult dugó is okozhatja. Ilyenkor a fül-orr-gégész kifecskendezéssel, vagy műszerrel szakszerűen rásegíthet a problémát okozó fülzsír távozására.
A legkíméletesebb és legegyszerűbb fültisztítási módszerek otthonra
Fülünk öntisztulásra képes, ezért a fül-orr-gégészek alapvetően mindenkit igyekeznek lebeszélni az otthoni fültisztításról. Erre azonban ha másért nem, esztétikai okból időnként szükség van. Ilyenkor a szakemberek azt javasolják, hogy tisztítsuk meg a fülkagylónk mögötti részt, majd magát a fülkagylót is, utóbbit viszont csak a hallójárat bemenetéig. Hallójáratunkba semmiképpen ne nyúljunk be sem ujjal, sem fültisztító pálcikával vagy egyéb eszközzel.
A fülkagyló tisztántartására - mivel a rászáradt fülzsír egyetlen mozdulatra nem biztos, hogy eltűnik - jó megoldás, ha a mutatóujjunkra tett nedves textillel finoman áttöröljük az érintett területet. Fontos, hogy ne mossuk ki a fülünket semmilyen tisztálkodásra egyébként alkalmas szerrel: szappannal vagy samponnal, mert ezek száríthatják, irritálhatják hallójáratunk érzékeny bőrét, emellett vizet és kémiai anyagokat juttatnak be, ami a már említett fülzsírdugó kialakulásához, vagy akár gyulladások létrejöttéhez vezethet.
Arról se feledkezzünk meg, hogyha víz éri fülünket - hajmosás, fürdés vagy úszás után - gondosan töröljük szárazra. E célra nem kell külön kendő, kiválóan alkalmas rá egy száraz törölköző sarka is.
Milyen fültisztító terméket kerüljünk, és mit válasszunk?
Mivel a fültisztító pálcikák éppen ellenkező hatást váltanak ki, mint amire a nevük alapján hivatottak lennének - vagyis befelé, a dobhártyánk felé tolják a fülzsírt -, kerüljük ezek használatát. A vattával, vagy nedves zsebkendővel való "tömködést" is felejtsük el, ahogy a fülgyertyázást sem ajánlják a szakemberek. Utóbbi, amellett, hogy károsíthatja hallójáratunkat és dobhártyánkat, még égési sérüléseket is okozhat.
Amennyiben fülkagylónk áttörlése nem bizonyul elegendőnek, mert például olyan tevékenységet végzünk, amivel hosszabb ideig nagyobb mennyiségű víz juthat a fülünkbe, szóba jöhet a hallójárat belső részének szárítása. Kifejezetten e célra - strandolás vagy uszodázás utánra - már kaphatók a patikákban úgynevezett szárító sprayk.
Aki hajlamos a túlzott fülzsírtermelődésre és az ennek következtében kialakuló fülzsírdugóval küzd, választhat olívaolajat, glicerint, vagy paraffinolajat a beszáradt fülzsír feloldására. Ezeket óvatosan ajánlott a fülbe juttatni, majd néhány perc után egy puha textidarabbal kitörölni a fülkagylóból.
Kíméletes megoldás lehet az olívaolajat tartalmazó fülspray is, ami szintén arra hivatott, hogy fellazítsa a fülzsírt, és hozzájáruljon annak természetes úton való távozásához. A tiszta olívaolaj ráadásul baktérium- és gombaölő hatású, így nem biztosít ideális táptalajt a gyulladásokat előidéző kórokozók számára. A tiszta olívaolajos fülspray nemcsak fokozott fülzsírtermelődés esetén lehet hasznos, akkor is alkalmazhatjuk, ha túl száraz a hallójáratunk, és kellemetlenül viszket.
Bármilyen, patikában kapható, szakemberek által ajánlott terméket válasszunk is, arra mindig figyeljünk, hogy csak akkor alkalmazzuk ezeket, ha fülünk egészséges: dobhártyánk ép és nem küzdünk hallójárat-gyulladással sem.