Tetszik vagy sem, a megfelelően - tehát orrot és szájat eltakarva - viselt arcmaszkok (persze csak, ha nem ugyanazt az orvosit hordjuk már napok, hetek óta) az egyik leghatékonyabb védőeszközök a koronavírus terjedése ellen. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy viselésükkel pont azok az emberek óvhatják meg környezetüket, akik tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel hordozzák a vírust, s így fertőzik meg a hozzájuk 1,5 méternél közelebb tartózkodókat, velük egy légtérben huzamosabb időt töltőket, de főképp azokat, akikkel közvetlen kontaktusba kerülnek.
A maszkviselésnek természetesen lehetnek kellemetlen következményei, például gyulladt pattanások vagy légszomjérzés, ám odafigyeléssel előbbi megelőzhető, utóbbi kapcsán pedig tudatosíthatjuk: ez csak egy érzet, de nem valóság, gondoljunk csak azokra a nővérekre és orvosokra, akik napi 12 órában hordják a maszkot, szkafandert, mégsem fulladnak meg. Létezik azonban egy igen bosszantó, sokakat érintő hátulütője a maszkviselésnek, mégpedig, hogy nehezen értjük, mit mond a másik. A vírusok terjedésén kívül ugyanis ez a védőeszköz a hang terjedését is gátolja, ezen felül pedig az arcmimikát, ajkakat is eltakarja, melyek szerves részeit képezik a beszédértés folyamatának, főképp a halláskorlátozottak számára. A Skynews Dr. Abi Roper beszéd és nyelvszakértő segítségével gyűjtött össze olyan tippeket, melyek segíthetnek az ilyen, maszkviselés okozta kommunikációs problémák áthidalásában.
Nézzünk egyenesen a beszélgetőparnerünkre
Már pusztán az, ha szemtől szemben állunk azzal, akivel beszélgetünk sokat segíthet a kommunikációban. Annak ellenére ugyanis, hogy az arcának jelentős részét nem láthatjuk, a tekintetéből még plusz információkat nyerhetünk mondanivalójával kapcsolatban.
Legyünk türelmesek
Mindenki feszült amiatt, hogy nem érti jól a másikat a maszk alatt, ezért teljesen normális, ha kicsivel több időt vesz igénybe, míg megértjük, mit szeretne a másik fél. Ha épp mi türelmetlenkedünk, ne feledjük, ha sorra kerülünk, lehet nekünk is tovább tart majd elmagyarázni az ügyintézőnek, mit is szeretnénk, vagy megérteni, hogy ő mit kérdez tőlünk.
Tisztán és érthetően
Bár a maszk miatt úgy érezhetjük, hogy hangosabban kell beszélnünk, vagy egyenesen kiabálnánk, hogy biztosra menjünk, ne tegyük. Ahogy felesleges túlzottan artikulálni is. Ezek ugyanis csak tovább torzítják a beszédet, melyet így még nehezebb lesz megérteni. A szakember szerint a legjobb, ha tisztán és természetesen formáljuk a szavakat.
Használjuk a testbeszédet
A vállainktól a szemöldökünkig számos olyan szabadon lévő, jól látható testrészünk van még, amit bevonhatunk a kommunikációba. Gondoljunk csak arra, hogy akár a szemünkkel is képesek vagyunk mosolyogni, próbáljuk hát kifejezni testtartásunkkal és szemünkkel, szemöldökünk mozgásával, homlokunk esetleges ráncolásával mondandónkat.
Mutogassunk
Egyszerű, ám annál praktikusabb, főképp vásárlás közben. Mutassunk rá arra, amit szeretnénk.
Játsszuk el
Ha egy tárgyra utalunk, a legjobb, ha úgy segítjük beszélgetőpartnerünket, hogy olyan mozdulatot teszünk közben, ami a használatára jellemző. Tehát, ha például banánról van szó, tegyünk úgy, mintha hámoznánk, vagy ha telefonról, akkor mintha felvennénk.
Rajzoljunk vagy írjunk
Ha már végképp nem megy máshogy, akkor írjunk, vagy rajzoljunk.
Hangfelismerés
Egyre több olyan ingyenesen elérhető alkalmazás létezik, amelyek a telefonunkra telepítve az elmondottakat szöveggé alakítják, így ha a fülünk cserben is hagy, a telefonunk segítségével talán még megérthetjük, mit szeretne a másik ember.
Dr. Roper, aki a brit beszéd- és nyelvi terapeuták királyi testületének tagja is, arról beszélt, az emberek mindig megtalálják a lehetőséget arra, hogy átadják az üzeneteiket, a maszk azonban ezt úgy gátolja, amihez eddig nem voltunk hozzászokva.
"A maszk leginkább azoknak jelent kihívást a kommunikációban, akiknek eddig nem voltak problémáik ezzel, mivel a világunk úgy alakult ki, hogy főképp a beszélt nyelvre támaszkodik" - mondta a szakember, aki szerint a legnagyobb nehézséget az idegenekkel való beszélgetés során tapasztalhatjuk meg, mivel ott sokkal több váratlan helyzet adódhat. Dr. Roper azt javasolja, tanuljunk a beszédükben vagy hallásukban korlátozottaktól , akik már megszokták, hogy más eszközöket is használniuk kell ahhoz, hogy megértessék magukat, vagy megértsék a másik felet.
Koronavírusos a háziorvos asszisztense Pilisborosjenőn, 125 ember lehet érintett - további részletekért kattintson társportálunk, az nlc.hu cikkére .