A kisfiú szülei a gyermek egy éves kora körül kezdtek gyanakodni, hogy valami baj lehet, de nehéz volt eldönteni, hogy Áron valóban nem hall vagy csak nem figyel - mesélt Csapi Borbála, Áron édesanya. Majd hozzátette: néhány hónap alatt bebizonyosodott: 18 hónapos kisfia súlyosan halláskárosodott, ráadásul mindkét oldalon.
Szegeden az alapos kivizsgálás után különleges ajánlatot kaptak. A kisfiún próbáltak ki először egy újfajta eljárást és egy újfajta műszert, amelynek köszönhetően teljes értékű életet élhet. A kétoldali implantátumot, mely mindössze két hete jelent meg a piacon, csütörtök reggel helyezték be a gyerek koponyacsontjába - írja a Délmagyar.hu .
"A cochleáris implantátumnak több évtizedes múltja van, ez azonban egy teljesen új eszköz" - idézi a lap a műtétet végző Rovó Lászlót, a Szegedi Tudományegyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájának tanszékvezető egyetemi tanárát. "A berendezés az idegeket ingerli, így a siketeket is újra hallóvá teheti, a nem működő hallópályarendszert ugyanis újra működésre bírja."
Az újfajta műszernek köszönhetően a korábbi 3 és fél-öt órás műtétet 1 órára lehetett lerövidíteni, így a kisfiú kétoldali implantálása két óra alatt készen volt. A 10-15 centiméteres vágás helyett is elegendő volt mindössze 4 centis, a kisfiút tehát akár már másnap hazaengedhetnék.
Az új implantátummal egy éves kor alatti gyerekeket is tudnak majd operálni, mely komoly előrelépés lesz a siketség visszaszorításában.
Ma Magyarországon minden ezredik újszülött halláskárosodott , az objektív hallásszűrés pedig csupán 30-35 százalékuk számára elérhető. Sok helyen még mindig a 30-40 évvel ezelőtti módszerekkel végzik el a kötelező szűrést - fogalmazott Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár, aki szintén jelen volt a műtétnél.
Az egészségügyért felelős államtitkár ígéretet tett arra, hogy minden újszülött osztályra központi forrásból telepítenek egy olyan műszert, amellyel egyszerűen és minden szubjektív tényezőt kizárva mérni lehet a babák hallását , hogy ne maradjon felismeretlen egyetlen halláskárosodás sem.