Tényleg hallásromlást okoz a gyakori zenehallgatás?

A zene nemcsak élvezetet nyújt, de akár a tanulást vagy a munkavégzést is segítheti. Hallásunkra ugyanakkor veszélyt jelenthet bizonyos körülmények között.

A zene mindenütt körülvesz minket. Zenét hallgatunk reggelente munkába menet, zene szól a vendéglátóhelyeken és sporteseményeken, sőt, még a tyúkcsibék csipogásában is megjelenik a popzene és a dzsessz. Sokan tanulás vagy munka közben is kedvenc dalainkat hallgatjuk, és nem véletlenül. Mint azt dr. Jillian Hubertz audiológus, az amerikai Purdue Egyetem professzora írja a The Conversation oldalán, kutatások igazolják, hogy vannak, akik jobban teljesítenek bizonyos feladatokban, ha közben a zene segít nekik összpontosítani. Persze e téren nagy egyéni eltérések lehetnek. Vannak például, akik csak csendes környezetben tudnak fókuszáltak maradni, de még ha élvezzük is a zene nyújtotta előnyöket, akkor sem mindegy, mi szól a fülünkbe pontosan, sem az, hogy milyen teendőt igyekszünk éppen ellátni.

fiatal nő fejhallgatóval zenét hallgat az utcán
A zenehallgatással is túlzásba lehet esni, aminek hallásunk lehet a kárvallottja. Fotó: Getty Images

Általánosságban az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venni dalválasztáskor a területen született tanulmányok szerint.

  • Mind a jól ismert, mind az instrumentális dalok jobban segítik a koncentrációt tanulás közben, mint az új zeneszámok és azok, amelyekben szöveges ének is elhangzik. Az instrumentális zene emellett a szövegértést és a verbális és vizuális memóriát igénylő feladatokat is kevésbé zavarja.
  • A halk és gyors zene pozitív hatással bír a tanulásra, ellenben a hangos és gyors, a hangos és lassú, illetve a halk és lassú dalok inkább hátráltatják azt.
  • Ha valami olyan dolgot csinálsz éppen, ami mozgás vagy extra motivációt igényel, például edzel vagy takarítasz otthon, akkor a vidám, tempós dallamok lehetnek a leginkább segítségedre.
  • Minél bonyolultabb a feladat, amelyre figyelned kell, legyen szó akár problémamegoldásról, akár tanulásról, annál valószínűbb, hogy a zene zavaróan fog hatni, és jobban jársz, ha inkább kikapcsolod.

A fentieket figyelembe véve tehát jobb esélyekkel állíthatjuk szolgálatunkba a zenét. Dr. Hubertz szerint azonban van egy fontos részlet a kérdésben, amely – egészen más szempontból – elővigyázatosságot igényel: a hangerő.

Hangerő, idő, távolság

Mindegy, hogy hangszórón, fej- vagy fülhallgatón keresztül szól-e a zene, a túl nagy hangerő károsíthatja a hallást – figyelmeztet a szakember. Ezt nevezzük zaj okozta halláscsökkenésnek, amely sokkal gyakoribb, mint azt talán elsőre gondolnánk. A probléma forrása, hogy az erős zajhatás károsíthatja a belső fül szőrsejtjeit, amelyek kulcsfontosságú szerepet töltenek be a hanghullámok érzékelésében. Egyetlen extrém hangos zajhatás éppúgy bajt okozhat, mint a hónapokon, éveken keresztüli ismételt magas hangerő, származzon az akár zenehallgatásból, akár munkahelyi zajártalomból például valamilyen zakatoló gép mellett dolgozva. Mindez azért is jelentős, mert bár a fül egyes részei képesek a regenerációra, a belső fül nem. Ráadásul a hallásromlás már egészen fiatalon megmutatkozhat: egyesült államokbeli felmérések szerint a 12-19 éves korosztály közel egyötödnél mérhető zaj okozta halláscsökkenés az egyik vagy mindkét fülön.

A kockázat mértékét alapvetően három tényező határozza meg: a hangerő, az időtartam, amíg ki vagyunk téve neki, valamint az, hogy milyen közel van hozzánk a hangforrás. A hangerő mértékegysége a decibel (dB). Nagy általánosságban a 70 dB alatti hangerőt tekinthetjük biztonságosnak, beleértve zenehallgatás során is. Összehasonlításképpen: egy átlagos beszélgetés körülbelül 60 dB hangerőn zajlik, mint a városi forgalom zaja már nagyjából 80 dB körül alakul. A fűnyírók 95 dB-es, egy rockkoncert 120 dB-es, míg a tűzijáték 140 dB-es hanghatással jár. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) heti bontásban határozza meg a zajártalom egészségügyi határértékét. Például 75 dB hangerőn legfeljebb 40 órán keresztül hallgathatunk valamit egy héten, 89 dB-es hangerő mellett viszont legfeljebb másfél órát szabad eltöltenünk.

Intő jel lehet, hogy túlzott hangterhelésnek tettük ki magunkat, ha tompának érezzük a hallásunkat, cseng a fülünk, vagy ha gondot okoz megérteni egy beszélgetőtársunk mondandóját egy méter távolságból. Habár hallásunk a legtöbbször rendeződik ilyen esetekben, fontos tudatosítani magunkban, hogy mindennek ára van. Még az átmeneti halláscsökkenés is tartós károkat idézhet elő a belső fül struktúráiban, összességében rontva érzékszervünk hosszú távú egészségét.

Így tudhatod biztonságban a füleidet

Ami néhány éve még eszünkbe sem jutott volna, mára a mindennapok szerves része: számos zajszintmérő applikáció elérhető az okostelefonokra, még akár okosórákra is. Ezek pedig kiváló támpontot nyújthatnak annak eldöntésére, hogy egy adott környezet zaja mennyire veszélyes. Ha pedig fej- vagy fülhallgatót használsz, akkor ne állítsd 60 százalék fölé a hangerejét a gyárilag megadott skálán. Ezenkívül ökölszabályként az is megállja a helyét, hogy ha valaki más is több mint egy karhossznyi távolságból hallja a füledre, füledbe illesztett eszközből kibocsátott dallamot, akkor túl magas hangerő. Érdemes eleve jó minőségű, zajszűrő mechanizmussal ellátott eszközt vásárolni, amely alacsonyabb hangerő mellett is élvezetes zenehallgatást biztosít.

Végezetül ugye nemcsak a hangerő, hanem az időtartam is lényeges szempont lehet. Szintén hasznos tehát, hogy mértékletességet gyakorolsz a zenehallgatásban, és gyakran tartasz szüneteket, elkerülve ezáltal, hogy túlterheld a hallásod.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +10 °C

Borult idő várható esővel. Helyenként megélénkül az északias szél. Késő este 10 és 14 fok közötti értéket mérhetünk. Jelenleg egy ciklon okoz változékony időjárást, az érzékenyeknél pedig kellemetlen tüneteket is kiválthat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra