Az öregedés folyamata szervezetünk szinte teljes egészében változásokat hoz: hajunk őszül, bőrünk ráncossá válik, érzékszerveink romlásnak indulnak. A hallás tényleges és megfigyelhető romlása általában csak ötvenéves kor felett kezdődik meg, bár a szerencséseknél csak hetven körül válhat zavaróvá. Ennek egyik fő oka a hangokat érzékelő szenzorok, vagyis az úgynevezett szőrsejtek számának lecsökkenése. Születésünkkor több mint 15 ezer van ezekből a sejtekből, bizonyos betegségek, környezeti tényezők, illetve a korral járó változások miatt azonban évről évre ritkulnak. A kutatók most találhattak egy módot, hogy regenerálják ezeket a sejteket, így meggátolják a hallásproblémák kialakulását.
Visszafordíthatóvá válhat a hallásromlás
Bár a gerincesek nagy része újra tudja termelni ezeket az érzékelő szenzorokat, az emlősök valamiért elveszítették ezt a képességüket. Egy kutatócsoport évekig vizsgálta a madarak szőrsejtjeinek regenerációját, majd a náluk tapasztalt folyamatokat megpróbálták átültetni emlősökbe is. Az European Journal of Neuroscience című szaklapban közzétett tanulmány szerint már sikerült egerek szervezetében a náluk működő regenerációs folyamatokat lemásolni, ami a hallásproblémákkal küzdő embereket is reménnyel töltheti el.
A projektet vezető Dr. Patricia White még 2012-ben jött rá, hogy a szőrsejtek táplálásában néhány közeli támogatósejtnek is komoly szerep jut. A madarak szervezetében ezeket a támogatósejteket receptorok egy családja, az úgynevezett epidermális növekedési faktor (EGF) aktiválja, az emlősöknél azonban ezek a receptorok valamiért blokkolva vannak. A kutatók ezt a gátlóhatást próbálták meg feloldani.
Elsősorban az ERBB2 nevű receptor hatására fókuszáltak, amely a belső fül egy részét alkotó csigában termelődik. Az ERBB2 aktiválta a támogató sejteket, ennek hatására pedig a közelben lévő őssejtek szőrsejtekké kezdtek alakulni, ráadásul az idegsejtek soraiba is sikeresen integrálódtak, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy ellássák a hallásban betöltött szerepüket. Persze, további kutatások szükségesek, hogy sikerüljön kifejleszteni egy embereken is alkalmazható terápiát, a kutatók szerint azonban a felismerés komoly áttörést jelenthet a hallásproblémák kezelésében.
Forrás: iflscience