Visszahozható az elvesztett hallás?

Washingtoni kutatók azon dolgoznak, hogy visszahozzák az elvesztett hallás képességét. Túlságosan futurisztikus az elképzelésük? Tanulmányukból kiderül!

A madarakkal és a kétéltűekkel ellentétben az emlősök elvesztett hallását nem lehet ”visszaállítani”. Az emberek hallásáért a belső fülben található sejtek felelősek, ezek továbbítják a jeleket az agynak a fejlődés korai szakaszában, és nem lehet rajtuk javítani, ha betegség, sérülés vagy öregedés miatt elvesztették ezt a képességet.

A statisztikák szerint a lakosság 2-5 százaléka küzd nap mint nap a fülzúgás valamely formájával, ami nem egyszer pszichés problémát okoz az érintetteknek. A hangokkal azonban nem kell együtt élni! Kattintson! A Washington Orvostudományi Egyetemen tudósai St. Louisban egereket tanulmányoztak, a megfigyeléseik szerint két molekula együttesen felel a belső fül megfelelő fejlődéséért. Ha ez a két molekula nem áll rendelkezésre egy embriónál, akkor nem termelődik elegendő sejt ahhoz, hogy a csiga vagy latinul cochlea – a belső fülben található szerv – hiánytalanul kifejlődjön, ennek a folyamatnak a végeredménye a halláskárosodás.

"Ahhoz, hogy képesek legyünk egyszer helyreállítani a hallás javítására , vagy a már elvesztett a képesség visszahozására."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Visszaállítható a belső fül károsodása

A tanulmányban, Ornitz és kollégái kimutatták, hogy a belső fül fejlődése az egereknél két molekula jelenlététől függ, ezek az úgynevezett FGF9 és FGF20 molekulák. Normál esetben ezek a molekulák az egér embrió fejlődésének 11. napján jönnek létre – a 20 napos fejlődési szakaszban. Az ezt követő két-három napban, a két molekula közvetlen elkezdi növelni a progenitor sejtek számát. Ezután a 14. embrionális napon a progenitor sejtek létrejötte megáll.

"Az emlősöknél, beleértve az egereket és az embereket a szenzoros progenitor sejtek száma rögzített," mondta Sung-Ho Huh, fejlődésbiológia oktató. "Ez a szám határozza meg a sejtosztódást, illetve a sejthalált a fejlődés korai szakaszában. Egereknél ez körülbelül a 11. és a 14. embrionális nap után következik be, itt a fejlődés lezárul, a sejtek száma annyi, ami erre az állapotra kialakult."

Halláscsökkenés akkor lép fel, amikor a belső fül szőrsejtjei sérültek, ezt leggyakrabban a hangos zaj, bizonyos típusú gyógyszerek és az öregedési folyamat okozza.

"Felfedeztük, hogy az FGF-jel felelős a csiga kialakításáért" - mondta Ornitz."Ezek az FGF-jelek utasítják a környező szöveteket, hogy hozzon létre egy tényezőt – ez a tényező egyelőre ismeretlen számunkra – de tudjuk, hogy ez szabályozza a progenitor sejtek növekedését. Továbbá tudjuk, hogy a progenitor sejtek száma növelhető, és ez a halláskárosodás helyreállításának egyik legfontosabb kulcsa."

Forrás: www.mindenamihallas.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.