A kutatást vezető James Ou, a Dél-Kalifornia Egyetem kutatója elmondta, hogy az eredményeknek köszönhetően megmagyarázható a HBV hordozók körében tapasztalható aránytalan megoszlás, valamint az, miért okoz ez a vírus férfiakban súlyosabb májbetegséget, mint nőkben.
A kutatók prepubertás korban még nem tapasztaltak eltérést a vírus szintjében a hím és a nőstény egerek között. A pubertás után azonban a hímekben magasabb, egyes esetekben kétszer akkora lett a szint, mint a nőstények. A hímek ezt követő ivartalanítása csökkentette a vírusszámot, de amikor egy androgén agonistával oltották be a kasztrált egereket, újra megemelkedett a vírus szintje. A kísérlet harmadik szakaszában a kutatók génmanipulációval eltávolították az androgénreceptort, amivel ismét megszüntették az androgén hatását a hepatitisz B vírus osztódására. Ezután még mélyebbre ástak, és felfedezték a HBV genom azon elemeit, amelyeket a gazdaszervezet aktivált androgénreceptora felismer, ami aztán serkenti a vírus génkifejeződését és osztódását.
Az epidemiológiai kutatásokból az derül ki, hogy a férfiak háromszor-hétszer hajlamosabbak a HBV hordozóvá válásra, mint a nők, és a férfi HBV hordozókban nagyobb valószínűséggel alakul ki májrák, mint a nőkben. A tanulmány szerzői arról számoltak be, hogy a hepatitisz B vírus az egyik legjelentősebb humán kórokozó. Világszerte 350 millió krónikus fertőzött beteg él, és évente egymillió ember hal meg a fertőzés következtében. A HBV nemi úton terjedhet, valamint fertőzött tű révén, illetve a szülés körüli periódusban. Járványos területeken a vírus gyakran terjed kisgyermekek között. Jelen lehet vérben (a menstruációs vért is beleértve), nyálban, ondóban, anyatejben és kisebb mértékben más testnedvekben.