Mi az az IBS?
Az irritábilis bél szindróma , azaz az IBS idült bélműködési rendellenesség, funkcionális probléma, amely krónikus vagy visszatérő emésztőszervi tünetek jellegzetes kombinációja. Tünetei a görcsös hasfájás, a székrekedés vagy éppen a heves hasmenés, illetve ezek váltakozása.
Ezen túlmenően rendszerint puffadás , teltségérzet, esetleg gyomorégés jellemzi, olykor fehéres nyák jelenik meg a székletben. Nem ritka, hogy gyulladás, fekély- vagy epebetegség tüneteit mutatja, de ezek laborvizsgálatokkal kizárhatók: az IBS kimutatható szervi eltérés nélküli betegség.
Teljesen felesleges műtétek
Ez azonban nem könnyíti, inkább megnehezíti az orvos és a beteg dolgát egyaránt: sok orvos ma még nem ismeri fel az IBS-t, nem tud vele mit kezdeni, a beteg pedig elégedetlen az orvossal, teli van szorongással, súlyosabb betegségtől (például ráktól) tart.
Annak ellenére, hogy tényleges szervi elváltozás nem mutatható ki, az IBS-es beteg súlyosnak éli meg állapotát. A fokozott fájdalomérzés miatt napi aktivitása csökken, rengeteg időt tölt orvosi rendelőkben az újabb és újabb kivizsgálások miatt. Ráadásul sokan akár több, teljesen felesleges (jellemzően epe- vagy nőgyógyászati) műtéten is átesnek. Ezek a műtétek amellett, hogy valamennyi veszélyt rejthetnek magukban, teljesen feleslegesek is, hiszen a panaszokon nem enyhítenek, a fájdalom a beavatkozást követően ugyanúgy visszatér.
Romlik az életminőség
A tünetegyüttessel a fő probléma az életminőség jelentős romlása. Például akiknél székelési problémákkal, gyakori hasmenéssel, fokozott bélgázképződéssel jár együtt az IBS , nem szívesen utaznak, mennek társaságba, előbb-utóbb a munkahelyükön is kellemetlenségük támad emiatt.
A tünetekhez gyakran társulnak lelki problémák, nyugtalanság, alvászavar , szorongás, nyomott hangulat. A betegek egy részére jellemző, hogy önmagukat, nyavalyájukat elviselhetetlennek érzik, stigmaként élik meg. Jó hír viszont, hogy az IBS, bár a mindennapi életet megkeseríti, hosszú távon sem okoz komoly szövődményeket.