Így változik a bélflórád az életed során

Tudtad, hogy az emberi bélflóra az első három életévben alapozódik meg, fiatalfelnőtt-korra alakul ki és jelentős nyomot hagy rajta az életmód? A bélflóra összetétele az egészség-betegség skálán igen nagy szerepet játszik. Érdemes tehát megértened a működését, és helyrehozni, ami esetleg elromlott.

A bélflóra – vagy más néven mikrobióta – egy körülbelül kétezer baktériumtörzsből, vírusokból, gombákból és egyéb mikroorganizmusokból álló életközösség, amely sejtjeinek száma meghaladja az emberi szervezet sejtszámát is. A tápcsatorna teljes hosszában – vagyis a szájüregtől a végbélig – élnek mikroorganizmusok, túlnyomó többségük a vastagbélben. A bélflóra összetétele minden embernél más, egyedi mintázatot mutat, akárcsak az ujjlenyomat.

hasát fogó nő
A bélflóra egészségét jelentősen befolyásolja az életmód. Fotó: Getty Images

Ennyit számít a bélflóra összetétele

A bélflóra alkotóelemei között vannak egyértelműen pozitív élettani hatású baktériumok, mint például a Lactobacillusok és a Bifidobacteriumok, ugyanakkor például egyes Coli-, Clostridium- és Staphylococcus-törzsek betegségeket is okozhatnak. Általánosságban elmondható, hogy minél több faj alkotja a bélflórát, tehát minél színesebb összetételű, annál ellenállóbb, egészségesebb. Ezt nevezzük diverzitásnak.

A nagy diverzitású bélflóra egy jól működő multikulturális társadalomhoz hasonlítható, amelyben képességeihez mérten mindenki hozzájárul a közösség jóllétéhez, és a bűnöző hajlamok nem tudnak érvényesülni. Ezzel szemben, ha a diverzitás csökken, akkor a kórokozók megerősödhetnek, ez pedig különböző betegségek kialakulását okozza. Ezt láthatjuk idős, legyengült betegek Clostridium difficile által okozott életveszélyes vastagbél-gyulladása esetén is, amikor a betegek szegényes bélflórája már nem tudja kordában tartani a korábban ártalmatlan baktériumokat.

„A bélflóra szerteágazó feladatainak ismeretében nem meglepő, hogy összetételének jellegzetes megváltozása mutatható ki számtalan kórképben, mint például az irritábilis bél szindróma (IBS), a gyulladásos bélbetegségek, az anyagcserezavarok, a cukorbetegség, az elhízás, az érelmeszesedés, az idegrendszeri betegségek, az autizmus, a hangulatzavarok, a Parkinson-kór és skizofrénia esetében. Ezért a szakorvosi kezelés mellett a bélflóra rendezésével is támogathatjuk a tünetek csökkentését, a gyógyulást” – ismertette dr. Pászthory Erzsébet belgyógyász, az Allergiaközpont gasztroenterológusa, IBS-specialistája.

A bélflóra kialakulásának fázisai

  • Méhen belüli élet – Az első baktériumtelepek még a méhen belül megjelennek a magzat bélrendszerében, és a harmonikus, illetve stresszes terhességből született újszülöttek között már a bélflórakezdemény szempontjából is kimutatható különbségek vannak. Utóbbiaknál ugyanis kisebb számban mutathatók ki a Lactobacillus- és a Bifidobacter-törzsek, míg a Proteobacter-törzsek többen vannak.
  • Születés – A születés módja a második meghatározó állomás. Hüvelyi szülés során az anyai hüvelyflóra Lactobacillusai megteremtik a baba egészséges bélflórájának alapjait, míg császármetszés esetében ez elmarad, helyükbe a bőrfelszínen élő és kórházi törzsek (Staphylococcus, Acinetobacter) lépnek. Ennek hosszú távú következményei vannak: a császármetszéssel született gyerekeknél gyakoribbak az allergiás betegségek, például ekcéma, asztma.
  • Csecsemőkor – Az anyatejes táplálás jelentősége ma már nem kérdés, illetve a bélflóra szempontjából is igen lényeges. Az anyatej a baktériumaival (Lactobacillus, Bacteroides, Bifidobacterium) gazdagítja a csecsemő bélflóráját, ugyanakkor olyan szénhidrátokat is tartalmaz, amelyek biztosítják a kialakuló bélflóra táplálását. Tápszeres csecsemőknél azonban másképpen alakul a bélflóra összetétele: az ilyen gyermekeknél nagyobb számban mutathatók ki kórokozó tulajdonságokkal bíró (E. Coli, Bacteriodes, Clostridium) törzsek.
  • Hároméves korig – Körülbelül ekkorra alakul ki a bélflóra személyre szabott mintázata. A fokozatos hozzátáplálás és minden, amit a gyerek a szájába vesz, újabb és újabb adalékot jelent a bélflóra gazdagodása szempontjából. A szülői szemlélet sokat segíthet: felmérések igazolják, hogy a természetközelben, „lazán” nevelt gyerekek bélflórája gazdagabb, immunrendszerük erősebb, mint az aggályosan tiszta környezetben felnövő társaiké.
  • Fiatalfelnőtt-kor – Bár módosul, de a bélflóra alapvető összetétele felnőttkorban már nem változik. Ugyanakkor az életmód, az étrend, valamint néhány életesemény is képes nyomot hagyni a bélflórán (is), befolyásolva az egészség-betegség alakulását.
  • Időskor – Körülbelül 65 éves kor után az egész szervezet idősödésével együtt a bélflóra is gyengül. Csökken a diverzitás, így könnyebben kapnak erőre a kórokozó elemek, ebben a folyamatban ráadásul a lelassult életvitel és az egysíkúvá váló táplálkozás is jelentős szerepet játszhat. Tanulságos megfigyelés, hogy az idős korban szellemileg-fizikailag aktív életet élő embereknél a bélflóra is fiatalos marad, vagyis nagyobb diverzitást mutat, mint az átlagos kortársak esetében.

Mi befolyásolja a bélflóra egészségét?

Mint látható, a boldog terhesség, a természetes szülés, a szoptatás és a megfelelő hozzátáplálás a nagy diverzitású bélflóra kialakulása legjobb megalapozója. A már kialakult bélflóra állapotát pedig az aktív életvitel, a stressz hatékony kezelése és leginkább az étrend befolyásolja.

A magas rosttartalmú, nyers zöldségekben és telítetlen zsírsavakban gazdag étrend növeli a diverzitást és a hasznos bélbaktériumok arányát. A fermentált (erjesztett) ételek rendszeres fogyasztása is ajánlott, mert amellett, hogy előemésztett rostokban gazdagok, gyulladáscsökkentő, bélfal-regeneráló, emésztést segítő anyagokat is tartalmaznak. Ezzel szemben a nyugati típusú, egyszerű szénhidrátokban és telített zsírokban gazdag, rostokban szegény étrend ellenkező hatású: csökken a diverzitás és a hasznos bélbaktériumok aránya” – hangsúlyozta Pászthory doktornő.

Az antibiotikumos kezelések törvényszerűen károsítják a bélflórát, ezért csak orvosilag indokolt esetben szedj antibiotikumot! Egy-egy ilyen kezelés után akár hónapokig is eltarthat a bélflóra regenerációja. Emellett a táplálékkiegészítőkkel is érdemes megfontoltan bánni. A legjobb választás talán a szimbiotikumok kúraszerű alkalmazása antibiotikumos kezelések és bélbántalmak esetén. Ezek a hasznos bélbaktériumok (probiotikumok) mellett a meglévő bélflórát erősítő anyagokat (prebiotikumokat) is tartalmaznak. Tartósan fennálló emésztőszervi panaszok esetén azonban leginkább a gasztroenterológiai kivizsgálás és kezelés, valamint igény esetén az életmódorvoslás képes javítani a bélflóra állapotán – szögezte le a szakértő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.