A pre- és probiotikum kifejezéssel nap mint nap találkozhatunk különböző hirdetésekben, és közismert, hogy ezek fontos szerepet játszanak az emberi bélflóra, illetve azon keresztül az immunrendszer egészséges, harmonikus működésében. A probiotikumok olyan mikroorganizmusok, amelyek bélrendszerünkben tenyészve jótékony hatással bírnak emésztésünkre és szervezetünkre. A prebiotikumok pedig számunkra emészthetetlen, de a probiotikumok számára tápanyagként szolgáló élelmiszer-összetevők, mint például az élelmi rostok. Pre- és probiotikumokhoz egyaránt hozzájuthatunk különféle élelmiszerekből és étrend-kiegészítőkből. De vajon miért ne lehetne a reggeli kávénk is kiváló forrása ezeknek? A Coffee Roasters Australia (CRA) kávépörkölő berendezések fejlesztésére és forgalmazására, valamint kávékapszulák gyártására specializálódott cég éppen erre a kihívásra keresett választ.
„Évekkel ezelőtt kezdtük a projektet, és a legnagyobb kihívásnak sokáig az bizonyult, hogy a probiotikumok elpusztulnak hő hatására. Eredetileg különféle olajokkal és egyéb vegyületekkel próbáltuk megvédeni a probiotikumokat, de rendre elbuktunk. Nagyon sokszor fel akartuk már adni a tervünket” – idézi Alana Beattiet, a CRA alapítóját a brisbane-i Griffith Egyetem közleménye. Kifejtette, a céljuk mindig is az volt, hogy a kávé szerelmesei anélkül felválthassák napi egyik csésze kedvencüket egy egészségesebb alternatívával, hogy bármiféle kompromisszumot kellene ehhez kötniük a kávé minősége vagy íze terén. „A gyógyszerészet területéről érkeztem, így egyfajta szeretet alakult ki bennem a funkcionális élelmiszerek iránt – hogy a táplálkozást és a gyógyszerészetet közelebb hozhassam egymáshoz” – árulta el Beattie. Megoldást végül a posztbiotikumok kínáltak a problémára.
Mik azok a posztbiotikumok?
Egy gyűjtőfogalomról van szó: mint az a Clevelandi Klinika leírásában olvasható, a posztbiotikumok magukban foglalnak minden olyan vegyületet, amelyek a probiotikumok életciklusa során keletkeznek. E körbe tartoznak például vízoldékony vitaminok, aminosavak, a káros baktériumok elszaporodását gátló antimikrobiális peptidek, rövid szénláncú zsírsavak, illetve a jótékony baktériumok lebomlása után hátramaradó sejtalkotók. Ma a posztbiotikumok jelentik az egyik legforróbb kutatási területet a gyógyszerészetben, amelyektől azt remélik, hogy kiaknázható egészségügyi előnyökkel bírnak. Kezdeti kutatási eredmények arra utalnak, hogy ezek a bakteriális anyagcsere-végtermékek a többi között enyhíthetik az allergiás panaszokat, csecsemőknél a kólikát, továbbá irritábilis bél szindrómával (IBS) élők esetében a székrekedést és hasmenést.
A posztbiotikumok nagy előnye a probiotikumokkal szemben, hogy kevésbé érzékenyek a magas hőmérsékletre, így kávéfőzés során sem vesznek el. A CRA kapva a lehetőségen kifejlesztett egy olyan kávékeveréket, amely posztbiotikumokat is tartalmaz, és amely Beattie elmondása szerint semmiben sem különbözik ízét tekintve a hagyományos kávéktól. A kérdés már csak az volt, hogy vajon az immunerősítő hatását alá lehet-e támasztani tudományosan. A cég megkereste tehát az ausztrál kormány égisze alatt működő Nemzetközösségi Tudományos és Ipari Kutatási Szervezetet (CSIRO), amelynek közvetítésével kapcsolatba került a Griffith Egyetem két immunológus, infektológus kutatójával, dr. Amanda Coxszal and dr. Nicholas Westtel.
A kávé valóban immunerősítő lehet
„Hozzáférésünk van a Griffith Egyetem biobankjában tárolt emberi immunsejtgyűjteményhez, ami lehetővé tette, hogy többféle mintán is teszteljük a posztbiotikumokat. Fogtuk hát a CRA által kifejlesztett posztbiotikus kávékeveréket, és lefolytattunk néhány független expozíciós tesztet, hogy megvizsgálhassuk, képesek-e aktiválni az izolált humán immunsejteket a laboratóriumban, azaz képesek-e beindítani az immunrendszert” – magyarázta Cox. „Úgy találtuk, hogy a különböző posztbiotikumokra adott reakció általában hasonló volt a független mintákon, ami arra utal, hogy az immunsejtek hasonlóan reagáltak egy-egy specifikus posztbiotikumra. Mindez bizonyos fokú bizonyosságot ad arról, hogy a posztbiotikumokra adott reakciók reprodukálhatók voltak” – tette hozzá. Magyarán az eddigi eredmények biztatóak arra nézve, hogy a különleges kávé valóban támogathatja immunrendszerünk működését.
A CRA Ausztráliában már árulja is új kávékeverékét, és mint azt Beattie elárulta, zajlanak a tárgyalások, hogy más kontinensekre is kiterjesszék a forgalmazást. „Egy vezető globális kávécég már megkeresett minket amiatt, hogy érdekelné őket a lehetőség, hogy beemeljék a termékünket a kínálatukba” – mondta.