Mindenki tisztában van azzal, hogy az emberi szervezetben a vitaminok és nyomelemek jelentős szerepet töltenek be. Hiányuk csökkent működéshez, és az immunrendszer pajzs funkciójának meggyengüléséhez vezethet.
Mit tehetünk, hogy feltöltsük vitaminraktárainkat?
A megfelelő vitamintartalmú élelmiszerek kiválasztása segíthet az immunrendszerünk működésében. Noha számtalan patikában kapható vitaminkészítmény ígér azonnali és biztonságot nyújtó segítséget, érdemes szem előtt tartani, hogy a természetes úton bevitt zöldségek, gyümölcsök, könnyebben szívódnak fel és jobban hasznosulnak.
A titok valójában a tudatos táplálkozás, amely nem csak azt jelenti, hogy egy alkalommal megeszünk négy narancsot és feltételezzük, hogy ezzel a C-vitamin bevitelünk egy időre rendben is van. Inkább a naponta asztalra kerülő élelmiszerek mennyiségéről és minőségéről. Ha figyelünk a táplálkozásunkra, már egy hatalmas lépést teszünk, hogy az őszi hónapok elé energikusan és egészségesen nézhessünk.
Alapvető vitaminok és nyomelemek az immunrendszer egészségéért
1. C-vitamin
Nem titok, ezt a vitamint mindenki ismeri, hiszen a C-vitamin az egyik legnagyobb immunrendszer-erősítő. Hiányában a betegségekkel szemben védtelenebbé válunk, rendszeres bevitele azért elengedhetetlen, mert a szervezet nem képes magától előállítani.
C-vitaminban gazdag ételek: leggyakrabban a citrusfélék jutnak eszünkbe, mint a vitamin forrása, de bőven találhatunk belőle különféle gyümölcsökben és zöldségekben is.
- Narancs és narancslé.
- Citrom.
- Grapefruitlé.
- Kiwi.
- Kaliforniai paprika.
- Eper.
- Kelbimbó.
- Grapefruit.
- Nyers és főtt brokkoli.
2. B6 vitamin
Ez a vitamin létfontosságú az immunrendszer biokémiai reakcióinak támogatásához. A 8 létfontosságú vitamin egyike, amelyeket a szervezet nem képes előállítani. Nélkülözhetetlen a fehérjék, valamint a szénhidrátok és a zsírok megemésztéséhez, melynek során a táplálékból a szervezet számára hasznosítható energia lesz.
B6-vitaminban gazdag ételek:
· Marhahús és marhamáj.
· Hidegvízi halak, például a lazac és a tonhal.
· Csirkemell.
· Burgonya.
· Banán.
· Túró.
· Csicseriborsó
· Bulgur.
3. E-vitamin
Az E-vitamin egy erős antioxidáns, amely a szervezetnek segít a fertőzések leküzdésében, de számos más funkcióját is támogatja.
E-vitaminban gazdag ételek:
- Magok, mint a napraforgómag.
- Diófélék, például mandula, földimogyoró és dió.
- Főtt spenót.
- Brokkoli.
- Kiwi.
- Mangó.
- Paradicsom.
- Nyers spenót.
- Búzacsíra olaj.
4. Zink (nyomelem)
A cink az emberi szervezetben számos fontos szerepet tölt be és legalább száz különböző enzim működését segíti elő. Olyan nyomelem, amely elengedhetetlen az immunrendszer egészségének megőrzéséhez.
Cinkben gazdag ételek:
- Marhahús (sovány).
- Tökmag.
- Sült sertésszelet.
- Pulykamell.
- Cheddar sajt.
- Lencse.
- Konzerv szardínia.
- Görög joghurt.
- Tej.
- Osztriga.
5. Szelén (nyomelem)
A szelén egyik legfontosabb szerepe, a vírusellenes hatás, amely a téli időszakban igencsak szükséges. Az immunvédelem mellett, támogatja a szervezetet a szabad gyökökkel elleni védekezésben, megköti a szervezetben található nehézfémeket, valamint részt vesz a pajzsmirigyhormonok előállításában is.
Szelénben gazdag ételek:
- Tonhal.
- Konzerv szardínia.
- Sovány húsok.
- Túró.
- Barna rizs.
- Tojás.
- Zabpehely.
- Tej és joghurt.
- Lencse.
- Diófélék és magvak.