Amire a legtöbben esküsznek
A tél a felső légúti fertőzések, azon belül is a megfázás, influenza időszaka: legalább egyszer szinte mindenki lebetegszik ilyenkor. Bár számtalan praktika, módszer, készítmény létezik, amely segítségével visszanyerhetjük egészségünket, a legtöbben még mindig - sokszor kizárólagosan alkalmazott gyógymódként - a mézes tea gyakori kortyolására esküsznek. Az italnak valóban vannak jótékony hatásai, így nem ördögtől való nagyobb mennyiségben fogyasztani betegség esetén.
Miért hasznos?
Ha ágynak esünk, több folyadékra van szükségünk. Amellett, hogy például az influenzával sokszor együtt járó láz felgyorsítja az anyagcserét és kiszárítja a szervezetet, dehidratáltan az immunrendszerünk sem tud megfelelően működni, így a gyógyulás is tovább tarthat. A víz mellett ilyenkor általában a teát ajánlják, ami egyrészt remekül kielégíti megnövekedett szükségletünket, másrészt bizonyos, gyógynövényekből készült fajtái - kamilla, hársfavirág, kakukkfű, bodzavirág, menta stb. - célzottan csillapíthatják a zavaró tüneteket. A hatást csak fokozza, ha melegen isszuk, a kellemes hőmérséklet erővel tölti fel átfázott, legyengült testünket.
Az igazi adu ász azonban tulajdonképpen a teában lévő méz . A jó minőségű, ellenőrzött helyről származó méz gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban - van benne a többi között C- és B-vitamin, magnézium, kalcium, vas, réz -, magas az energiatartalma, antiszeptikus, nyugtató és antioxidáns hatású. Ezen tulajdonságainak köszönhetően enyhítheti a megfázás, influenza kellemetlen szimptómáit, mint amilyen például a torokfájás, köhögés, és erősítheti az immunrendszert. Ráadásul a szakirodalom szerint az édes íz azokat a receptorokat stimulálja a szájban, amelyek a fájdalom és a köhögés érzését befolyásolják. Tapasztalatok szerint a legjobb eredményt akkor érhetjük el, ha akácmézet teszünk a teába, de a repce-, napraforgó- és a vegyes virágmézzel sem lőhetünk mellé.
Tényleg gyógyít?
Adódik a kérdés, hogy ha ennyire hasznos a beteg szervezetnek a mézes tea fogyasztása, akkor képes lehet arra is, hogy meggyógyítson bennünket? A válasz az, hogy önmagában nem, a mézes tea ugyanis nem gyógyszer. Jótékony hatásainak köszönhetően csillapíthatja a panaszokat, javíthatja a közérzetet, és ezáltal hozzájárulhat a mihamarabbi felépüléshez, de inkább csak kiegészítő kezelésként alkalmazható, kizárólagos gyógymódként nem. Főleg abban az esetben nem, ha a megfázás vagy az influenza komolyabb tünetekkel jár, ezen panaszok ugyanis megfelelő terápia hiányában könnyen súlyosbodhatnak, és akár olyan szövődmények is kialakulhatnak, mint az orrmelléküreg-, a mandula- vagy a tüdőgyulladás.
Ha észleljük a tüneteket...
Általánosságban elmondható, hogy nincs egyetlen kizárólagos gyógymód a megfázás, influenza kezelésére - így a mézes tea sem az -, a gyógyulás több összetevős folyamat, számos dologra oda kell figyelni ahhoz, hogy minél hamarabb felépülhessünk. Az első és legfontosabb egyébként a betegség beazonosítása, a megfázást és az influenzát ugyanis sokan hajlamosak összekeverni. Ha bizonytalanok vagyunk, és úgy érezzük, egyre rosszabb az állapotunk, kérjünk időpontot a háziorvoshoz, aki felállítja a pontos diagnózist, és kijelöli a kezelés részleteit. A terápia része általában a pihenés, a bőséges folyadékfogyasztás, a vitaminpótlás , illetve, ha a panaszaink típusa, súlyossága indokolja, bizonyos készítmények - például orrcsepp, köhögéscsillapító vagy éppen köptető stb. - meghatározott ideig történő alkalmazása.