500.000 magyart érint a vizeletcsepegés
A vizelettartási probléma ma Magyarországon körülbelül 500.000 embert érint, azonban közülük csak minden ötödik fordul orvoshoz legtöbben kellemetlennek érzik, és nem mernek beszélni róla. Sokan a tünetek alapján fel sem ismerik a betegséget , és arról sem tudnak, hogy létezik megfelelő megoldás a panaszaikra. A megfelelő tájékoztatás tehát itt is kulcsfontosságú, hiszen az inkontinencia tüneteinek korai észlelése után megkezdett kezelés is hatékonyabb lehet.
Nem kell más, mint egy cseppnyi önbizalom - vélik a szakemberek, és minden érintettet arra biztatnak, hogy ne csak akkor látogassanak el a rendelőbe, ha a probléma már súlyos, ugyanis a rizikófaktorok és a tünetek ismerete segít a megelőzésben is, és ha nyíltan beszélünk róla, környezetünket is bátorítjuk a megszólalásra.
"Hogy a vizeletcsepegés ne legyen tabu téma" - ezért indult el a Cseppnyi Önbizalom Betegedukációs program 2012-ben az Országos Alapellátási Intézet, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara az SCA Hygiene Products Kft. támogatásával. 2012 óta minden évben lehetőség van konzultálni a résztvevő háziorvosokkal és asszisztenseikkel, akik tanácsokkal, állapotfelméréssel várják az érintetteket és érdeklődőket. 2012 -től 2014-ig közel 750 praxis vett részt a programban, és a szervezők reményei szerint az eddigi 60 ezer közreműködőhöz is további újabb ezrek csatlakoznak a jövőben is.
Tesztelje, mennyit tud a vizeletcsepegésről
Végezetül szeretnénk egy tesztet is figyelmébe ajánlani: tesztelje le, hogy mennyire van otthon egy olyan témában, mely közeli ismerősei közül is sokakat érinthet, illetve Önnél is előfordulhat!
1. Magyarországon melyik egészségügyi probléma arányaival vetekszik az inkontinencia mértéke?
- a) szív- és érrendszeri megbetegedések
- b) szénanátha
- c) csontritkulás
2. Kiknél fordulhat elő leggyakrabban akaratlan vizeletvesztés?
- a) csak idős betegeknél
- b) nőknél várandósság és menopauza idején, férfiaknál prosztata megbetegedések esetén, illetve mindkét nemnél idősebb korban
- c) csak nőknél
3. Mit jelent a "stressz-inkontinencia" kifejezés?
- a) a stresszes életmódból fakadó vizelettartási panaszok
- b) a szorongó lelkiállapot okozta vizeletvesztés
- c) a hasűri nyomás fokozódása (pl. tüsszentés) miatti vizelettartási panaszok
4. Milyen életszakaszokban fordulhat elő akaratlan vizeletvesztés a hormonális változások hatására?
- a) menopauza és várandósság
- b) serdülőkor
- c) nem függ össze a hormonokkal
5. Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
- a) kevesebb folyadékot fogyasztunk
- b) csak pamut alsóneműt viselünk
- c) gátizomtornát végzünk
A helyes válaszok: b, b, c, a, c