Egy második felmérésből, ami a betegség különböző foglalkozási területeken való előfordulását vizsgálta, kiderült továbbá az is, hogy a derékfájdalom a felelős a munkahelyi leszázalékolások egyharmadáért.
Az első felmérés során Hoy és kollegái 117 tanulmány adatait vizsgálták meg. Az eredmények alapján a derékfájás, 291 más egészségügyi problémával összevetve, messze az első a mozgáskorlátozottságot okozó betegségek listáján. 2010-ben a világ lakosságának 9,4 százaléka szenvedett derékfájástól.
A férfiak esetében gyakrabban fordult elő a probléma, mint nőknél - az urak több mint 10 százaléka szenvedett derékfájástól, szemben a nők 8,7 százalékával.
A derékfájás földrajzi megoszlásában is jelentős különbségek mutatkoztak. Leggyakrabban Nyugat-Európában (15 százalék), Észak-Afrikában és a Közel-Keleten (14,8 százalék) fordult elő a probléma, a legritkábban pedig a Karibi térségben (6,5 százalék), és Közép-Amerikában (6,6 százalék).
"A rendszeres testmozgás, az alacsonyabb testmagasság, a magasabb fájdalomküszöb , valamint az egészségügyi biztosítás hiánya mind segíthetnek megmagyarázni, hogy a fejlődő országokban miért olyan alacsony a derékfájás előfordulási aránya" - nyilatkozta Hoy.
A második tanulmány elkészítése során a kutatók 187 országból gyűjtöttek adatokat az 1990 és 2010 közti időszakból. Az eredmények alapján úgy tűnik, hogy a munkahelyi leszázalékolások több mint egyharmada kapcsolatban van a derékfájással.
A mezőgazdasággal és állattenyésztéssel foglalkozók, valamint az erdészek, halászok és vadászok esetében négyszer gyakoribb volt a derékfájás előfordulási aránya - állítják a Dr. Tim Driscoll által vezetett tudóscsoport szakértői.
A derékfájás megelőzésének a kulcsa a legtöbb szakértő szerint a rendszeres testmozgás és a lazaság.
"Az ismeretlen eredetű derékfájdalmak esetében is fontos, hogy a páciens aktív maradjon, és ne zuhanjon tespedtségbe - nyilatkozta Dr. Rachelle Buchbinder, a Monash Egyetem epidemiológus professzora - Emellett egyszerűbb fájdalomcsillapítókkal is sokat lehet javítani a betegek általános kedélyállapotán ."
A kutatások részletes leírását az online felületén találhatják meg az érdeklődők.