A „bütyök” kifejezés alatt a nagylábujj alappercének kinövését értjük. Egészséges állapotban a nagyujj párhuzamos a többi ujjal, a deformitás esetén viszont az ujj töve elmozdul kifelé, a hegye pedig befelé, ezáltal a rugózó és támasztó funkciója romlik. A probléma egészen súlyossá is válhat, szükség esetén pedig egy fájdalmas, hosszú rehabilitációval járó műtét segíthet csak az érintetteken.
A bütyök kialakulásában több tényező is szerepet játszik, így a népbetegségnek tekinthető lúdtalp, egy nem megfelelő, szűk cipő, ritkábban köszvény, sőt, genetikai hajlam is elősegítheti a nem kívánt folyamat elindulását.
A lúdtalpbetét sokat segít
A láb harántboltozatának süllyedése a láb statikai helyzetének, ezáltal súlyelosztásának változását eredményezi. Ennek következtében a megrövidülő inak befelé húzzák a nagylábujjat, a deformáció során pedig az alapperc kitüremkedik. A dudor fájdalmas gyulladással is járhat, ami természetesen igencsak megnehezíti a cipőhasználatot.
Az elváltozás fokozatosan alakul ki, ugyanakkor jellemző tünet lehet a középső lábujj alatti párnán előjövő bőrkeményedés, amely az egyenetlen terhelés következménye. Nagyon fontos minél korábbi stádiumban felismerni a problémát, ugyanis a folyamat már egy megfelelő talpbetéttel is jelentősen lelassítható, ahogy a gyógytorna és masszázs is pozitív hatást fejthet ki.
Nem jó, ha szorít a cipő
Mindenképpen hasznos a megfelelő cipő kiválasztása. Egy túl szűk orrú, vagy túl magas sarkú lábbeli felboríthatja az egészséges súlyelosztást, egyben a bütyök kialakulását eredményező helyzetbe kényszerítheti a lábujjakat. Az is fontos, hogy a cipőbetét stabil legyen, és ne engedje csúszkálni a lábat. A megelőzés egyik alappillére tehát, hogy kellően széles orrú, kényelmes cipőt hordjunk.
A boka és láb érintett izmainak karbantartása ugyancsak lényeges feladat. Javasolt, hogy naponta többször, de legalább esténként alaposan mozgassuk meg a lábunkat, lábujjainkat. Különösen hasznos az egyenetlen talajon történő mezítlábas lépdelgetés.
Ha a bütyök kifejlődik, a folyamatot már nem lehet visszafordítani. Éppen ezért érdemes gyanú esetén azonnal ortopéd szakorvoshoz fordulni.