Törvénybe foglalt cél, hogy a haldokló beteg gondozásában a legfontosabb, a hosszú lefolyású, halálhoz vezető betegségben szenvedő személy testi, lelki ápolása, gondozása, életminőségének javítása, szenvedéseinek enyhítése és emberi méltóságának haláláig való megőrzése. A haldokló beteg törvényes joga, fájdalmának csillapítása, testi tüneteinek és lelki szenvedéseinek enyhítése, és annak a lehetősége, hogy hozzátartozói, barátai mellette tartózkodhassanak.
Az ellátás magában foglalja a haldokló beteg hozzátartozóinak segítését a beteg ápolásában, és a hozzátartozók lelki gondozását a betegség és a gyász időszakában is.
A hospice ellátás formái
A hospice ellátás többféle módon történhet. Léteznek bentfekvő intézményi részlegek, mint a hospice anyaház, és a hospice palliatív részleg. Vannak átmeneti szervezeti formák, ilyenek az ambuláns gondozás, a kórházi konzultatív csoport (mobil team), valamint a nappali kórház és gyászcsoport. És igénybe vehető hospice házi gondozás is.
Otthoni hospice ellátás
Az egészségügyről szóló törvény kimondja, hogy a haldokló beteg gondozását lehetőség szerint a beteg otthonában, családja körében kell nyújtani. Ehhez az egészségbiztosítás támogatást nyújt.
Otthoni hospice ellátást a járóbeteg- vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézmény klinikai onkológusa vagy az illetékes szakorvos közvetlenül, illetve a szakorvosok javaslatára a háziorvos rendelheti el, valamennyi esetben legfeljebb 50 napra, de ismételt orvosi vizsgálat alapján további két alkalommal ismételten elrendelhető egy naptári éven belül.
Az otthoni hospice-ellátás keretében ellátható feladatok:
- alap- és szakápolási tevékenységek
- tartós fájdalomcsillapítás szakápolói feladatok
- gyógytorna
- fizioterápia
- szociális tevékenységek szervezése
- diétás gondozás, tanácsadás
- mentálhigiénés gondozás, tanácsadás
- gyógyszerelés tervezése, ellenőrzése
A magyarországi hospice ellátásról és a szervezetekről információt kaphatunk a Magyar Hospice Alapítványnál . A hospice ellátás részletes jogszabályi háttere megtalálható az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 99. § szakaszában, valamint az otthoni szakápolási tevékenységről 20/1996. (VII.26.) NM rendeletben.