Az egészségbiztosítás keretein belül az anya jövedelem kiesésének pótlására szolgál a terhességi gyermekágyi segély (TGYS) és a gyermekvállalás támogatását célzó gyermekgondozási díj (GYED).
Mind a TGYS, mind a GYED biztosítási jogviszonyt feltételez az igénybevétel során. Mindkét ellátási formát az egészségbiztosítási pénztárak nyújtják.
A terhességi-gyermekágyi segély
A terhességi-gyermekágyi segély a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár. A Munka törvénykönyve értelmében, a terhes, illetve szülő nőt 24 hét szülési szabadság illeti meg, amelyet úgy kell kiadni, hogy abból legfeljebb négy hét a szülés várható időpontja elé essen.
A TGYS annak jár, aki a szülést megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és
- a biztosítás fennállása alatt, vagy
- a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy
- a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának ideje alatt (vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül) szül.
Ki kaphat TGYS-t?
- az a nő, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, a gondozásba vétel napjától,
- az a gyám, aki a csecsemőt jogerős döntés alapján gondozza, a kirendelés napjától,
- a csecsemőt gondozó vér szerinti apa, ha a szülő nő az egészségügyi szolgáltató által igazoltan, az egészségi állapota miatt kikerül abból a háztartásból, ahol a gyermeket gondozzák, az igazoláson feltüntetett naptól ezen egészségi állapot fennállásáig,
- a csecsemőt gondozó vér szerinti apa, ha a szülő nő meghal, az elhalálozás napjától,
- az a férfi, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, ha a gyermeket vele együtt örökbe fogadni szándékozó nő az egészségügyi szolgáltató által igazoltan, az egészségi állapota miatt kikerül abból a háztartásból, ahol a gyermeket gondozzák, az igazoláson feltüntetett naptól ezen egészségi állapot fennállásáig,
- az a férfi, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, ha a gyermeket örökbe fogadni szándékozó nő meghal, az elhalálozás napjától,
- az a férfi, aki a csecsemőt egyedül vette örökbefogadási szándékkal nevelésbe, a gondozásba vétel napjától,
abban az esetben, ha a jogosultsági feltételekkel rendelkezik. Ilyen esetben a jogosultság napjától a szülési szabadság még hátralévő időtartamára jár a terhességi-gyermekágyi segély.
Ha a szülő egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, vagy gyermeknevelési támogatásra és táppénzre, TGYS-re, illetve GYED-re is jogosult lenne, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.
A TGYS összege
A terhességi-gyermekágyi segély a jövedelem napi átlagának 70 %-a. Főszabály szerint a terhességi-gyermekágyi segély összegének alapjául szolgáló jövedelem napi átlagát a táppénzre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani (2012-ben 6200 Ft/nap), ha a biztosítottnak - az ellátásra jogosultsága első napját megelőző naptári év első napjától a terhességi gyermekágyi segélyre való jogosultságot megelőző napig - 180 naptári napi jövedelme van. Egyéb esetekben más módszerrel kerül megállapításra a TGYS összege.
A terhességi-gyermekágyi segélyből a jogszabály szerint számított személyi jövedelemadó-előleg levonásra kerül, egészségbiztosítási és nyugdíj- járulékot azonban nem kell fizetni utána.
A gyermekgondozási díj
A GYED legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól
- a gyermeket szülő anya által igénybevett GYED esetében a szülést
- a szülő anyától eltérő más jogosultak által igénybevett GYED esetén a jogosultság kezdetét megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.
Ki igényelhet GYED-et?
- a biztosított, gyermeket szülő anya, ha a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
- a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
- a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt szűnt meg feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszony fennállta alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt.
Fontos, hogy minden esetben feltétel, hogy a GYED-et kérelmező személy a gyermeket saját háztartásában nevelje.
Aki munkaviszonyban, közalkalmazotti, köztisztviselői, kormánytisztviselői jogviszonyban áll, annak a gyermekgondozási díj időtartamára a munkáltatójától fizetés nélküli szabadságot kell kérni.
Nem jár GYED a szülőnek:
- ha bármilyen jogviszonyban díjazás - kivéve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja, vagy
- ha munkavégzés nélkül is megkapja teljes keresetét, vagy
- ha egyéb rendszeres pénzellátásban részesül (például: táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, nyugdíjszerű ellátás, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, időskorúak járadéka, álláskeresési támogatás, rendszeres szociális segély, ápolási díj). Nem vonatkozik ez a kizáró ok arra, aki álláskeresési járadékot vagy álláskeresési segélyt, illetve aki vállalkozói- vagy munkanélküli járadékot, vagy álláskeresést ösztönző juttatást kap.
- ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsődében, családi napköziben, házi gyermekfelügyeletbe) helyezték el, kivéve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést,
- ha a gyermeket ideiglenes hatállyal a jogosult háztartásából elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá 30 napot meghaladó időtartamra bentlakásos szociális intézményben helyezték el,
- a jogosult előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti.
Itt is érvényesül az a szabály, hogy ha a szülő egyidejűleg több ellátásra is jogosult lenne, választása szerint csak az egyiket veheti igénybe.
A GYED összege
A gyermekgondozási díj a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70 %-a, azzal, hogy a GYED maximálisan megállapítható összege igazodik a mindenkori minimálbérhez, így legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka lehet. 2012. évi felső határa havi bruttó 130200 Ft. A GYED összegéből a személyi jövedelemadó-előleg, és a nyugdíjjárulék is levonásra kerül. A TGYS-re és a GYED-re vonatkozó részletes szabályok a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 40-42./D § szakaszaiban, valamint a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII.1.) Korm. rendeletben.